Американка випадково купила у NASA сумку Ніла Армстронга і продає її за мільйони доларів

Сумка для зразків місячного грунту з корабля «Аполлон-11», виставлена ​​на аукціон Sotheby's.

Фото: Sotheby's

Юрист Ненсі Лі Карлсон з Чикаго - єдиний в світі людина, яка легально володіє місячним пилом. NASA намагалося відібрати у неї сумку, в якій Ніл Армстронг привіз зразки породи, але нічого не вийшло: суд підтвердив, що Карлсон купила її легально. Про те, як цінний артефакт, який тепер може бути проданий за кілька мільйонів доларів, виявився у простої людини, розповідає " Медуза "З посиланням на газету The Wall Street Journal . І це виявилася заплутана історія .

21 липня 1969 на поверхню Місяця сіл модуль корабля "Аполлон-11". Командир екіпажу Ніл Армстронг вийшов з корабля, сказав знамениту промову про великий крок для всього людства і зібрав в спеціальну сумку трохи місячного грунту - на випадок, якщо місію доведеться різко перервати.

Сумка з грунтом повернулася на Землю і зберігалася в NASA. У 1972 році, коли завершилася остання місія на Місяць, інженерів і вчених агентства попросили звільнити місце для майбутньої програми "Спейс шаттл". Тому вони почали забирати додому, роздавати і викидати речі, що залишилися від "Аполлонов".

Одним з тих, кому діставалися сувеніри з космосу, виявився Макс Ері. Він працював директором планетарію в науковому музеї в Техасі і, за його словами, часто стикався в Космічному центрі імені Ліндона Джонсона з інженерами - ті просили його допомогти викинути сміття. Ері з дозволу співробітників NASA залишав собі якісь речі, відправлені на смітник.

В одній з коробок з "сміттям" була сумка Ніла Армстронга, але Ері стверджує, що не знав про її походження. Пізніше він очолив Канзаський центр космосфери і космосу. У 2002 році з'ясувалося, що Макс Ері продавав предмети, які знаходилися в колекції музею. У 2003-му агенти ФБР провели обшуки в його будинку і забрали всі речі, які якось пов'язані з космосом. У гаражі вони знайшли ту саму сумку, що побувала на Місяці.

Ері посадили на два роки за крадіжку державної власності і відмивання грошей. Вилучені у нього речі передали в службу маршалів США для подальшого продажу. Вони пролежали в сховище ще 10 років, після чого їх виставили на аукціон.

Лот, в який входили сумка з місячним грунтом, стартовий ключ від корабля "Союз Т-14" і підголівник з командного модуля корабля "Аполлон", в березні 2015 року помітила Ненсі Лі Карлсон. В описі лота говорилося: "Один мішок для зразка місячного грунту з місячним пилом (" Місячна сумка "), 29 сантиметрів, дірка в центрі. Місія невідома ". Карлсон купила товар за 995 доларів.

Щоб переконатися, що в сумці дійсно місячний грунт, жінка відправила її в центр імені Ліндона Джонсона. Вона чекала відповіді півроку; в результаті їй подзвонили і повідомили, що це і правда сумка з місячним пилом, яка літала в складі місії "Аполлон 11". Усвідомивши помилку, NASA залишило сумку у себе і попросило суд анулювати аукціон.

Але Карлсон теж пішла в суд - вона вважала, що агентство незаконно привласнило її власність. У грудні 2016 року Суддя Томас Мартен зайняв сторону американки, визнавши її сумлінним покупцем. Через два місяці Ненсі Лі Карлсон з сином і адвокатом приїхала в центр імені Джонсона. Їй видали коробку з тієї самої сумкою, яку вона тут же передала спеціально найнятої охорони.

У липні 2017 року сумку Ніла Армстронга виставлять на аукціон Sotheby's. Лот оцінюється в 2-4 мільйони доларів. Ненсі Лі Карлсон збирається витратити частину зароблених грошей на фінансування наукових і медичних досліджень.

Старший фахівець Sotheby's Кассандра Хеттон каже, що лот може бути проданий за кілька мільйонів доларів, тому що NASA не дозволяє приватним особам володіти частинами Місяця. Це - виключення, зроблене судом (англ. Яз.).

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram