Анна Ахматова "Мужність": аналіз вірша

1. Головна тема вірша
  2. Структурний аналіз вірша
  3. висновок

Читати:   Вірші Анни Ахматової Мужність   Вірш Анни Андріївни Ахматової Мужність написано в 1942 році Читати: Вірші Анни Ахматової "Мужність"

Вірш Анни Андріївни Ахматової "Мужність" написано в 1942 році. Це був час розпалу Великої Вітчизняної війни. В цей же час Санкт-Петербург (тоді Ленінград), де поетеса провела більшу частину свого життя, перебував у блокаді. Однак, незважаючи на важкі події, хотілося вірити в краще.

Головна тема вірша

Тема вірша - мужність народу в боротьбі за виживання, збереження своєї ідентичності і культури. Автор закликає народ боротися і зберігати віру в майбутню Перемогу, дорожити російською мовою і культурою, не боятися труднощів. А головне - Ахматова вважає, що російська мова обов'язково потрібно подарувати прийдешнім поколінням ( "... І онукам дамо, і від полону врятуємо").

Основні образи вірша - велике російське слово, яке уособлює все багатство нашої культури, і мужність - безстрашність перед смертю і іситаніямі. Також тут представлений образ онуків - майбутніх поколінь, яким доведеться жити після війни. І які теж повинні будуть берегти рідну мову і культуру.

Поетеса щиро пишається російською мовою, кажучи, що він - "велике російське слово". Вона вірить, що саме в мовній і культурній спільності - єдність та ідентичність народу.

Важливо, що поетеса звертається у вірші - до слова, до російської мови. І вона пише не тільки від свого імені, але від імені всього народу "ми знаємо", "на наших часах", "нас не покине", "пронесемо". Вона відчуває себе частиною і народу, і його боротьби.

Ахматова розуміє, що та, сучасна їй війна, має особливе значення не тільки для людей 40-х рр. ХХ ст., А й для майбутнього Росії і, можливо, людства. Від її результату, на думку автора, залежали життя і свобода як російського народу, так і його культурної спадщини. Це можна побачити з перших рядків: "Ми знаємо, що нині лежить на вагах ..."

Структурний аналіз вірша

Твір невелике, однак насичене поетичними засобами - епітетами ( "велике російське слово", "вільним і чистим"), синекдохой ( "російське слово)", метафорою ( "і онукам дамо, і від полону врятуємо"). Всі вони надають "Мужності" емоційне забарвлення, нагадуючи про цінність рідної мови і необхідність берегти її навіть в складних обставинах.

Розмір "Мужності" - трёхстопний амфібрахій + стопа ямба, перемежовується з трёхстопним амфібрахієм - в перших двох строфах. Остання строфа - два рядки трёхстопного Амфібрахій і неповної рядком з одностопного Амфібрахій - окремим рядком написано слово "навіки".

Першим двом строфам притаманне чергування чоловічих і жіночих рим, римування повна. Остання строфа - два рядки з повними чоловічими римами, а третя представлена ​​кінцевим словом, яке ні з чим не римується, що і привертає до нього увагу читача. Саме воно, виділяючись серед інших, і "видає" основний сенс всього твору: зберігати мужність і берегти російську мову потрібно заради майбутнього, заради вічного.

Вірш складається з трьох строф. У нього входять два чотиривірші і одне тривірш.

Це класичний зразок громадянської лірики.

висновок

Анна Ахматова написала своє "Мужність" не тільки для своєї епохи і під її впливом. У всі часи - "навіки" - слід дбайливо ставитися до російської мови. Саме цю думку поетеса хотіла донести до читача.

І зберігати ми його повинні не тільки для себе, що нині живуть, але і для майбутніх поколінь. І не тільки в пам'ять про жертви Великої Вітчизняної, але і про всі поколіннях наших предків. Адже мова створювався не одне і не два століття.

Народ живий, поки жива його культура, поки є люди, для яких вона рідна. Давайте цінувати це скарб - нашу культуру!