NEWSru.com :: НТВ пояснило, чому з ефіру знято спеціальний репортаж Андрія Лошака про корупцію (ВІДЕО)

Попередньої цензури на каналі НТВ не існує: "Фільм начальство побачило на одній з" Орбіт "і вирішило, що в такому вигляді давати його ризиковано - потрібна консультація з юристами"

Телеканал НТВ пояснив причини зняття з ефіру журналістського розслідування Андрія Лошака "Тепер тут офіс", присвяченого проблемам історичної забудови Москви і Петербурга, а також корупції, оборот якої складає близько 400 мільярдів доларів. Офіційна версія - фільм про історичну спадщину столиць потребує узгодження з юристами.

28 червня в ефір не вийшов анонсований на сайті і на каналі НТВ фільм Андрія Лошака "Тепер тут офіс". Замість нього повторили роботу того ж автора річної давності - про дауншифтінг.

Анонс стрічки звучав так:

Хто сказав, що Москва - нестерпна? Як історичні центри перетворюються в центри будівельного буму і судові скандали - чим закінчиться протистояння? Чи до лиця Москві і Пітеру нове обличчя? Чому англійці рятують російську столицю, а російські лондонці пам'ятники на березі Темзи? І як сталося, що супермодель Наталія Водянова в своєму будинку не господиня? "Тепер тут офіс" - фільм Андрія Лошака.

Заборонений на НТВ ролик поки ще доступний на приналежному "Газпрому" хостингу RuTube .

- Михайло Осокін: в російському телеефірі новинних ведучих не залишилося - це гірше, ніж в СРСР

Репортаж починається з історії вдома в Леонтійовськомупровулку, який тривалий час перебуває під пильною увагою історико-культурологічного центру "Москва, якої немає" . Судові пристави насильно виселили мешканців будинку, визнаного об'єктом культурної спадщини, а в тварин, що належать господині, стріляли, усипляючи снодійним.

Сам Лошак з цього приводу розповідає анекдот: "Червона Шапочка приходить до бабусі, що живе в старовинному будинку в центрі Москви, стукає в двері, а їй відкриває Сірий Вовк. І на питання Шапочки, де ж бабуся, відповідає:" Тепер тут офіс ".

Ось що сам Андрій Лошак розповів "Новой газете" про свою картину: "Це проект про ставлення до історичної спадщини міської влади в обох столицях, про те, яку Москву ми втратили і яким незабаром буде Пітер. Про те, що будівельний бум витісняє стару Москву, що з історичним виглядом міста безжально розправляються, а центр стає привілеєм певного майнового класу. При цьому старі москвичі, котрі творили атмосферу, ауру і культуру міста, ховаються на задвірки ".

За його словами, фільм не несе ніякого викривального пафосу, в ньому немає ніяких прямих звинувачень на адресу якихось осіб - юридичних або фізичних, хоча і зазначені деякі фірми-забудовники.

За словами Лошака, попередньої цензури на каналі НТВ не існує: "Фільм начальство побачило на одній з" Орбіт "і вирішило, що в такому вигляді давати його ризиковано - потрібна консультація з юристами". На питання про те, чи була тема узгоджена з начальством до зйомок, Лошак відповів так: "Я давно хотів зробити такий фільм, і ми спільно з начальством вирішили, що тепер це можливо. Але в останній момент щось сталося". Він сподівається на те, що його роботу глядачі все ж побачать, а тому відмовився дати її для перегляду.

Однак Андрій Лошак прокоментував ситуацію на вітчизняному телебаченні як "ситуацію взаємного оглуплєнія". "Телебачення ніби як йде на поводу самих низинних запитів аудиторії, підсовуючи їй жуйку ... і тим остаточно її отуплює".

"Ринок визначається людьми з низькою споживчою культурою. Якщо раніше мені американське телебачення здавалося дуже тупим, то зараз я, продовжуючи його дивитися, зрозумів, наскільки воно вище нашого. Раніше наше ТБ нагадувало товсті журнали, які можна було назвати якими завгодно - нудними, архаїчними ... але не дурними. А зараз воно нагадує таблоїд. А американське або британське ТБ ближче до кольорового ілюстрованого тижневику, "споживчому" - однак зовсім дурному. Нам до нього рости і рости. і якби, головне, ми йшли в цю сторону - т від нашого формату товстого журналу запросто могли б перейти до чогось більш видовищному, але не тупому. Осмислення ", - заявив він.

У свою чергу, на прохання надати коментар глави НТВ Володимира Кулістікова в прес-службі телеканалу пояснили: "У генерального директора виникли зауваження, пов'язані ні з змістом фільму, а з юридичною стороною піднімаються там питань. Для їх прояснення, на думку генерального директора, буде потрібно консультація з юристами НТВ. І в цьому плані робота над матеріалом продовжена ".

Нагадаємо, один з публічних скандалів, пов'язаних зі зняттям сюжету з ефіру, стався на НТВ в травні 2004 року. Тоді в ефір вийшла програма "Намедни" Леоніда Парфьонова, в якій містився сюжет Олени Самойлової. Більша його частина була присвячена інтерв'ю зі вдовою убитого в Катарі Зелімхана Яндарбієва Малікою. Сюжет, вже показаний на "Орбіту", пізніше був знятий. (Трохи раніше, в листопаді 2003 року, схожа історія трапилася з інтерв'ю з автором "Байок кремлівського діггера" Оленою Трегубової.)

Парфьонов зазначав, що в особистій розмові заступник гендиректора НТВ Олександр Герасимов посилався на прохання спецслужб. Після скандалу провідний "Намедни" втратив роботу, а трохи пізніше канал розлучився і з самим Герасимовим. Втім, тоді не було обіцянок показати сюжет пізніше.

Чи до лиця Москві і Пітеру нове обличчя?
І як сталося, що супермодель Наталія Водянова в своєму будинку не господиня?