Вести.Ru: Альмет'євськ і його "Казки про золотих яблуках": стріт-арт на благо міста

Альмет'євськ, невелике місто в республіці Татарстан, став місцем реалізації унікальної паблік-арт програми, що проводиться за ініціативою глави компанії "Татнафта" Наїля Маганова. Художники, залучені до програми, створюють на стінах міських будинків мурали - монументальні живописні твори.

Здавалося б, тут немає нічого особливого: по всій Росії можна зустріти безліч міських розписів, графіті, малюнків. Але вони - спонтанні, тоді як твори мистецтва, що прикрашають будинки в Альметьевске - це цільові "висловлювання", об'єднані загальною концепцією. Аналогів цієї арт-програмою в нашій країні немає.

Назва проекту - "Казки про золотих яблуках" - відсилає до татарської народній казці. Вона - про пошук справжнього щастя: багач, який може купити цілу жменю золотих яблук, виявляється біднішими бідняка, що має сімох дітей. Діти - найдорожчий скарб. Тому творці проекту хотіли б, щоб маленькі жителі Альметьевска, подорослішавши, успадкували б по-справжньому красивий, унікальний за своїм виглядом і інфраструктурі місто, в якому хочеться жити і працювати.

Над створенням Мураль трудяться не тільки художники. Їх роботі передували масштабні дослідження літературознавців, фольклористів, антропологів, експертів з Інституту дослідження стріт-арту (Санкт-Петербург). "Напевно, вперше в подібній практиці в Росії у нас є можливість провести масштабні попередні культурологічні дослідження, - каже Поліна Їжак, куратор паблік-арт програми" Казки про золотих яблуках ". - Ми вважаємо важливим залучити до них зберігачів та творців знання, які зазвичай залишаються осторонь від художнього процесу. Тому при підготовці проекту ми скликали експертний наукову раду, на якому обговорювали питання історії, культури і традицій Татарстану ".

Група вчених відвідувала музеї, сховища, бібліотеки, а також зробила експедиції в села і села району і зібрала багатющий матеріал про життя татарського народу, його традиції та історію. Все це було передано художникам для переосмислення, переробки, перекладання епосу на мову сучасного міського мистецтва.

Тому навіть художники, запрошені з інших країн (в порівнянні з числом росіян, зайнятих у проекті, їх небагато), змогли доторкнутися до татарської народної культури і перейнятися їй. Грецький художник Fikos переосмислив казку про золоту птиці і створив на стіні житлового будинку мурал про перемогу добра над злом, чіткий і гарний, як візантійська фреска.

"Ілюзіоніст" з Ірану, Мехді Гаданьялу, в своєму відомому на весь світ стилі зобразив майбутнє, повне прагнення вгору, ясності, надії.

Основну частину арт-проекту виконали російські художники. Basil LST з Ангарська віддав данину поваги Надир Уразметову - легендарному засновнику нафтової справи в Урало-Волзькому краї. Йому і його родині присвячені два барвистих Мура на сусідніх будинках, виконані в дусі середньовічної книжкової графіки.

Московський художник Артем Стефанов перетворив один з індустріальних об'єктів міста, створивши масштабну композицію, художньою мовою розповідає теорії походження нафти. Kreemos з Серпухова прикрасив один з будинків об'ємної композицією з слів татарського благі - "Котли булсин" ( "Будь щасливий").

Художники, зайняті в паблік-арт програмі, ілюстрували також татарську абетку, зверталися і до поезії знаменитого татарського поета Тукая, і до народних казок. При цьому сам Тукай відображений вельми оригінально : Петербурзький скульптор Павло Ігнатьєв зобразив його таким, що сидить в сідлі велосипеда і везе в кошику шкідливого "дідька" з татарської казки - Шурале.

Всі об'єкти проекту "Казки про золотих яблуках" формують цілий епос, який розповідає про історію нафтового краю - але розказаний зрозумілим для сучасників мовою вуличних художників, мовою мистецтва XXI століття.

Всі об'єкти проекту Казки про золотих яблуках формують цілий епос, який розповідає про історію нафтового краю - але розказаний зрозумілим для сучасників мовою вуличних художників, мовою мистецтва XXI століття

Арт-об'єкти "Казок" пов'язані єдиним велосипедним маршрутом. Для тих, хто хоче ознайомитися з усіма творами проекту, створено спеціальний формат велоекскурсія. Мережа велодоріжок - ще одна "візитна картка" Альметьевска. Помаранчеві, легкі на ходу велосипеди, 93 кілометри доріжок для них по всьому місту - і ось вже і діти, і дорослі пересіли на самий екологічний і корисний для здоров'я транспорт. Про користь для здоров'я варто сказати окремо: смертність в Альметьевске після старту велопроекта знизилася на 26 відсотків.

Всього за 2018 рік у Альметьевске з'явилося 14 нових Мураль і одна скульптура. Проект вийшов зі стадії "пілота" і буде розвиватися далі. Так, в місті буде відкрито тематичний парк, присвячений татарським міфологічним істотам, будуть побудовані майданчики для ігор і руху, зведені медіаінсталляціі. Також планується розвивати такі напрямки, як краудфандінг, агросадиби, трекінгові маршрути.

Важливо, що в місті з'являються не тільки нові магазини, торгові центри або кафе - а й об'єкти мистецтва, що привносить в життя городян щось набагато важливіше, ніж просто побутові зручності. "Казки про золотих яблуках" допомагають людині знайти місце свого коріння в сучасному світі.