Ян Цапник: «Мені є ким пишатися!»

Після екстремальних зйомок у фільмі « ялинки кошлаті »актор Ян Цапник став завсідником стрілецького клубу. У звичайному житті йому не вистачає адреналіну.

- Ян, армійське минуле все ж не дає спокою?

- Напевно. У дитинстві я мріяв стати льотчиком, але для цього процвітати в точних науках. А я навчався в спортивному класі з гандболу, грав на скрипці і підробляв кухарем-кондитером в їдальні швейної фабрики для глухонімих! В армії я був заступником командира взводу спецрозвідки, але і за штурвалом сидів, і з парашутом стрибав, і з аквалангом занурювався. Мені цікаво відчувати себе.

- У фільмі «Ялинки кошлаті» ви самі виконували трюки?

- Постановником трюків в цій картині був легендарний Олег Коритін. Працювати з ним одне задоволення, але головне - ми з Андрієм Мерзлікін відчували себе в безпеці. Тому стрибали з третього поверху, горіли, потрапляли в аварії, обмазувалися брудом і скочувалися з гори. Атмосфера на зйомках була унікальна! Встигали і працювати, і шашлики готувати, і жартувати один над одним. Окреме спасибі дресирувальниці Олександрі і її вихованцям (собаки Пірат і Йоко. - Ред.). Ніколи не бачив, щоб тварини так вдягалися в кадрі. Справжні артисти!

Справжні артисти

- Дружина і дочка на зйомки просяться?

- На мій погляд, на майданчику треба працювати, а не водити сім'ю на екскурсію. Природно, пару раз мої дівчатка приїжджали на зйомки. Постояли в стороні, щоб нікому не заважати, подивилися і поїхали

- Ви часто проводите час з сім'єю?

- Тільки під час фотосесій (сміється). Зазвичай всі зайняті: я на зйомках, Галина (дружина актора, сходознавець. - Ред.) Займається донькою, яка навчається в гімназії. Ліза вивчає дві мови - англійська та французька, бере участь в олімпіадах, а ще добре співає. Одним словом, мені є ким пишатися.

- Ян, а ви допомагаєте доньці?

- Ямогу її розсмішити, вислухати і підтримати. Але не вирішу жодної задачі з алгебри або фізики. Коли бачу, як багато займається моя дитина, мені стає її шкода. У мене взагалі є питання до Міністерства освіти. Начебто країна прагне вести здоровий спосіб життя, а у мене складається відчуття, що в Думі засідають не зовсім здорові і тверезі люди. Інакше складно пояснити прийняття таких законів. Величезне їм спасибі за щасливе дитинство наших дітей. Взяти хоча б ЄДІ. Раніше написав твір - отримав оцінку, а тепер поставив галочку не там - не надійшов в інститут. Які знання отримає дитина, якщо вчителі спілкуються з ним за допомогою тестів. Давно пора щось змінювати. І почати потрібно з того, що закони повинні приймати здорові люди.

- Чи потрібно завантажувати дитину, тим самим позбавляючи його дитинства?

- Ліза вже не маленька дівчинка, в цьому році їй виповнюється 14 років. Але якщо чесно, нехай краще моя дитина читає книги і вивчає мови, ніж дивиться телевізор або хитається по під'їздах. Дитину треба привчати до дисципліни, до відповідальності, у нього не повинно вистачати часу на всілякі дурниці.

- Хто організовує ваше дозвілля?

- Як правило, всі наші «виходи в світ» є спонтанними. Коли я повертаюся зі зйомок, ми відвідуємо всі підряд: виставки, театри, кіно. Запам'яталася інтерактивна виставка «Ван Гог. Ожилі полотна », зараз збираємося дивитися імпресіоністів в« Ленекспо ». Мої дівчатка постійно мене кудись витягують, інакше я лежав би на дивані з книжкою. Не люблю галасливі збіговиська і світські вечірки. А планувати виходить тільки Новий рік: вже багато років ми їздимо в Китай.

- Чим приваблює вас ця країна?

- Це інша планета - культура, ставлення до життя, до людей! У Китаї живуть Галини друзі, з якими вона вчилася в Пекінському університеті. А на Новий рік приїжджають її однокурсники з інших міст, і ми збираємося за великим столом.

- Що ви думаєте про сьогоднішній часу?

- Ось всі кричать: криза, санкції! Страшний не економічна криза, а криза в умах. Ліза розповідає на уроці, що була в Музеї хліба, а інші діти сміються: «А шаверма там була?» У день зняття блокади ми запалили у вікні свічку, але побачили лише кілька таких же вікон. Це говорить про те, що люди забули про своє минуле. А в цьому випадку у них немає майбутнього.

- Ян, головні герої фільму «Ялинки кошлаті» не люди, а собаки. А у вас вдома є тварини?

- У нас поки немає такої можливості, адже ми живемо в невеликій квартирі в центрі міста. До речі, в тому ж Китаї дозволили заводити в квартирі собак лише в 2006 році і ввели податок на вихованця. І це правильно! Ми в відповідальності за тих, кого приручили. Ніколи не забуду, як з Неви в пакеті виловили дога. Господар втопив собаку, тому що не зміг прогодувати.

- Ви не корінний петербуржець, але живете тут уже багато років. Чого, на вашу думку, не вистачає зараз Петербургу?

- Любові і поваги його жителів. Тільки вимірювати їх треба не рівнем переваги над гостями, а простий чуйністю. Правила прості: не смітити, стежити, щоб у вашому під'їзді горіло світло, не збиралися алкаші і так далі. Я ненавиджу «патріотів», які кричать про свою любов до батьківщини, в цей час вулиці їхнього міста потопають у бруді. Петербуржцем бути почесно, але ще почесніше знати і поважати свою історію. Запитайте у сучасних петербуржців, де жив Бродський. Чи багато хто дадуть відповідь?

Розмовляла Маргарита Горліна

Дякуємо за допомогу в проведенні фотосесії Балтійський стрілецький клуб, адреса: вулиця Олександра Блока, д. 5.