У Макарівського моста знесуть старовинну стіну, яку Тимофій Радя перетворив в арт-об'єкт

В УГМК розповіли, що стіна вже сама себе не тримає

Старовинну стіну між Симановський млином і Макарівським мостом зібралися зносити. На сайті управління держохорони об'єктів культурної спадщини Свердловської області ще в квітні з'явився акт експертизи. З Єдиного реєстру об'єктів культурної спадщини хочуть виключити котельню з цегляної трубою, колишні склади готової продукції, будівля силового відділення. Практично всі ці об'єкти вже втрачені, залишилася тільки частина стіни.

Кілька років тому, ще до того, як УГМК почала будувати там ЖК «Макарівський» , Стіна стала арт-об'єктом. Вуличний художник Тимофій Радя намалював на ній напис «Зберися».

Як пояснив Е1.RU керівник житлових проектів «УГМК Забудовник» Євген Мордовин, стіну хочуть демонтувати.

- Ми зробили експертний висновок: стіна ніякої історичної цінності не представляє - це 5% від колишніх складів готової продукції, - розповів Е1.RU Євген Мордовин. - У 1991 році, коли вносили до реєстру пам'яток, - внесли все. Сама ідея збереження пам'яток хороша, але в тому вигляді, в якому вона зараз є ... Вона [стіна] сама себе вже не тримає, зараз є побоювання щодо безпеки цієї стіни. Ми будемо її виключати з реєстру пам'ятників і замість неї, можливо, побудуємо нову красиву цегляну стіну.

Стіна вважалася арт-об'єктом після того, як Тимофій Радя зробив на ній напис великими буквами Стіна вважалася арт-об'єктом після того, як Тимофій Радя зробив на ній напис великими буквами   Склад був побудований на початку XX століття і стіна вважається пам'ятником архітектури Склад був побудований на початку XX століття і стіна вважається пам'ятником архітектури

Нова стіна буде захищати квартал від вітру і шуму.

- Ми хочемо зробити там європейську площу, як в Празі, щось таке. Це буде відкритий майданчик для всіх, посадимо дерева, поставимо лавки, зробимо фотозоні, - додав Мордовин. - Стіну треба буде відтворити, я думаю, тільки в новому вигляді.

Зараз документи відправлені в Москву, там буде прийнято рішення про виключення об'єкта з реєстру пам'ятників.

Так млин виглядала в кінці ХІХ століття Так млин виглядала в кінці ХІХ століття   А це млин в 1930-х роках А це млин в 1930-х роках

Як зазначено в документах експертизи, цегляна одноповерхова Г-образне будівля складів готової продукції було прибудовано до північного фасаду основної будівлі в 1907-1908 роках. У 1987 році знесли західну частину складів. Північне крило реконструювали і зробили з нього адміністративний корпус. Змінили внутрішнє планування.

В кінці ХХ століття північне крило складів також було знесено, від нього збереглася лише північна стіна і фрагмент східної.

«Орієнтовно в 2004 році при перенесенні залізничних колій з берега ставка в глиб заводської території в стіні зробили великий пролом і були встановлені ворота. Збереглися два фрагмента північної стіни будівлі і невеликий фрагмент східної », - йдеться в документах.

Експертна комісія, розглянувши і проаналізувавши матеріали, вважає виключення з реєстру пам'ятників обґрунтованим через повної фізичної втрати об'єкта і неможливості його відновлення.

1980-і роки 1980-і роки   Котельне відділення з трубою Котельне відділення з трубою. 1980-і роки Симановская млин на Челюскінців в 2012 році. Тут ще є елеватор - його підірвали в 2014 році Так млин і ЖК виглядають сьогодні - в кінці грудня 2018 року

Минулого літа у млини знесли неісторичні прилаштувати . А зовсім недавно глава УГМК Андрій Козіцин дав велике інтерв'ю нашому порталу і розповів про цей житловий комплекс і млин .

Текст: Марія ІГНАТОВА
Фото: Артем Устюжаніна / Е1.RU; okn.midural.ru