Олександр Фрідман і його Ефект червоного зсуву

«Партнер» №6 (249) 2018 р.

Петербурзька сім'я Олександра Олександровича Фрідмана була суто театральної: батько - артист імператорських театрів, мати - піаністка, дочка знаменитого чеського композитора Воячека, і тому ніхто не припускав, що їх підростаючий син увійде в ряд великих фізиків ХХ століття Петербурзька сім'я Олександра Олександровича Фрідмана була суто театральної: батько - артист імператорських театрів, мати - піаністка, дочка знаменитого чеського композитора Воячека, і тому ніхто не припускав, що їх підростаючий син увійде в ряд великих фізиків ХХ століття. Математичний дар Фрідмана проявився вже в гімназії. На талановитого гімназиста звернув увагу професор А. А. Марков, а на талановитого студента - інший знаменитий математик, віце-президент Російської академії наук - В. А. Стєклов. Та й як було не звернути увагу на студента фізико-математичного факультету, який написав кілька серйозних математичних робіт, за які його нагородили золотою медаллю.

До 25 років його вже вважали видатним фахівцем в метеорології. Тому, щойно почалася Перша світова війна, як він, вступивши в добровольчий авіаційний загін, створив аерологічну службу на Північному та Південно-Західному фронтах. Це не заважало йому займатися класичною наукою. У ті буремні роки він написав кілька дуже важливих робіт з гідравліки, по теорії атмосферних вихорів, але головне - ледь в Росії закінчилася Громадянська війна, як він в 1922 році опублікував у німецькому науковому фізичному журналі статтю «Про кривизні простору», яка зробила його всесвітньо знаменитим.

Це були роки, коли в науковий світ увійшла Загальна теорія відносності Альберта Ейнштейна. Вона формувала абсолютно новий погляд на існування світового простору. Всього рік тому Ейнштейн став нобелівським лауреатом. У своїй статті Фрідман розвивав його погляди. Він давав начерк основних ідей космології, а заодно пояснював і ефект «червоного зсуву» - цього загадкового для астрономії явища: чим далі від спостерігача перебував космічний об'єкт, тим більше його спектр зміщувався в червону сторону. Спочатку Ейнштейн, прочитавши його статтю, не погодився з Фрідманом, але незабаром публічно вибачився, визнавши його правоту.

Ця робота Фрідмана стала класичною в науці про Всесвіт і зразком при створенні будь-яких космологічних теорій. І сьогодні його називають основоположником сучасної фізичної космології, а також першим автором нестаціонарної ( «розбігаються») моделі Всесвіту.