Віденська Академія Мистецтв: інтерв'ю з Констанці Послуги

В даний час, як і багато років тому, Віденська Академія образотворчих мистецтв відноситься до числа найбільш авторитетних художніх вузів. Набір в Академії здійснюється один раз на рік: відправити своє портфоліо можна за допомогою електронної пошти, і вже після попередньої позитивної оцінки відправиться на особисте інтерв'ю до Відня. В Академії навчається багато студентів з Росії, однак я вирішила поспілкуватися з одним з її професорів: Констанці Послуги керує відділенням «Мистецтво і цифрові медіа».

Констанці, ти набувала досвіду в сфері освіти як в Європі, так і в Америці. Чим відрізняються підходи до навчання на різних континентах?

Наташа Фукс

Випускниця Університету Манчестера (Cultural Management), фахівець з управління культурними проектами і зв'язків з громадськістю, журналіст. Займалася в Москві розвитком Медіа Форума- спеціальної програми Московського міжнародного кінофестивалю. Зараз живе в столиці Австрії - Відні, де продовжує вивчати історію медіа мистецтва і гендерну історію, працювати в сфері культури і освіти.

Вища освіта я отримала в Європі, але викладала, дійсно, як в Європі, так і в Америці. Різницю в підходах до освітнього процесу не так просто артикулювати, адже в Європі теж все не так вже й однорідно: існує величезна різноманітність педагогічних методик. На мій погляд, сфера освіти в цілому - це один з найскладніших ландшафтів в сучасному світі. Але освіту в Європі як і раніше залишається безкоштовним, або, в крайньому випадку, вимагає символічних фінансових витрат. В Америці студентам доводиться брати кредити на освіту. Система розподілу на бакалаврат і магістратуру, типова для Америки, дуже довго відкидалася і насилу була прийнята Європою. Зараз структура європейських університетів - за аналогією з американською - стає все більш і більш зрозумілою. Все більше з'являється програм, які об'єднують теоретичні дослідження разом з практикою. Такі приклади є навіть в європейській докторантурі: наприклад, у Віденській Академії Мистецтв недавно був відкритий курс з назвою PhD-in-Practice.

Ти захистилася в 1993 році. Про що була твоя випускна робота і наскільки твої перші дослідні інтереси проросли за майбутнє?

Мій диплом був про пермутації об'єктів і лексичних одиниць, про те, що називають «конкретної» або «візуальної» поезією, про її зв'язки з новими медіа та 3D-анімацією. Мене цікавила логіка пермутації і деякі інші філософські питання, проте в той час ми не писали дисертацій в їх сучасному вигляді, і до вибору теми підходили інакше. Тому я не можу сказати, що ця тема в тому чи іншому вигляді була представлена ​​в моїй діяльності. Після випуску я сконцентрувалася на теорії та історії кінематографа, фемінізм і перформативними практиках.

Крім викладацької діяльності і досліджень, ти відома як художник і куратор. Як тобі вдається все ці іпостасі поєднувати?

Напевно, я просто дуже багато працюю. Крім того, я не поділяю ці види діяльності: для мене все це єдине і нерозривно пов'язане. Коли я викладаю, я дотримуюся темам, пов'язаним з моїми дослідженнями; моя кураторська практика безпосередньо пов'язана з моїми пошуками в якості художника. Безумовно, підготовка кураторського маніфесту, статті для кіно-, арт-видання або симпозіуму - це зовсім різні види роботи з текстом, але у мене досить великий досвід в цьому, і я отримую від цього задоволення.

А що ти думаєш про тих академіків і теоретиків, які абсолютно не цікавляться практикою?

Мистецтво - це складна сфера, в якій поєднані різні дисципліни: художня практика, теорія мистецтва, історія мистецтва, культурологія і так далі. Художня практика неможлива без теоретичного підґрунтя і дискурсу. Цікаво, що зараз існують навіть такі гібридні форми як, наприклад, «художні дослідження», - так що і практики можуть бути теоретиками. Виникають ці нові форми в освітньому середовищі тому, що молоді фахівці мають потребу в цьому. І я думаю, що академіки, які не мають ніякого відношення до практики, однак глибоко залучені в розумовий процес і аналіз культурних тенденцій, - необхідні для сучасної освіти.

Чи багато у тебе студентів зі Східної Європи і, зокрема, з Росії?

Так, звичайно, студентів з Росії у мене дуже багато, незважаючи на те, що існують певні складнощі з оформленням студентських віз для росіян. Цей складний бюрократичний процес займає досить багато часу, але ми намагаємося максимально сприяти всім абітурієнтам. Всі учні в Академії російські хлопці - дуже різні, не схожі один на одного, з дуже цікавими характерами і життєвим досвідом.

Розкажи про свої поточні проекти у Відні та Берліні?

Я зараз закінчую роботу над своїм фільмом, який називається Kalte Probe ( «Холодна репетиція»), який буде випущений в 2013 році. Також працюю над книгою з публікаціями про мої роботи останнього десятиліття, серед авторів Diedrich Diederichsen, Sabeth Buchmann, Juli Carson, Christa Blümlinger і Eva Maria Stadler. Пишу кілька свіжих текстів: наприклад, про художника Моргана Фишере, чия виставка нещодавно була у Відні. Готую свою соло-виставку в тірольському Kunstraum Schwaz, яка відкриється в червні за участю куратора Єви Марії Штадлер, і проект для Schindler House в Лос Анжелесі, який повинен бути завершено до восени 2013.

До яких ресурсів варто звертатися, якщо хочеться дізнатися про тебе більше?

Можна просто відвідати мій сайт , - там багато інформації про мої проекти, фільмах і публікації. Як тільки буде випущена книга про мої роботи, - я з задоволенням згадаю і її. Але станеться це не раніше осені цього року.

Ще більше цікавого в нашому каналі Яндекс.Дзен. Підпишіться!