Інститут історії матеріальної культури РАН

Інститут історії матеріальної культури РАН є прямим спадкоємцем найстарішого державного археологічного установи Росії - Імператорської археологічної комісії (ІАК), утвореної в С Інститут історії матеріальної культури РАН є прямим спадкоємцем найстарішого державного археологічного установи Росії - Імператорської археологічної комісії (ІАК), утвореної в С.-Петербурзі в 1859 г.

Після революції в 1918 р на основі ІАК була створена Російська Державна Археологічна комісія. У 1919 р вона була перетворена в Російську Академію історії матеріальної культури (РАІМК), а потім, після утворення СРСР, в 1926 році вона перейменована в Державну Академію історії матеріальної культури (ГАИМК).

У 1937 р ГАИМК перетворюється в Інститут історії матеріальної культури в складі Академії наук СРСР (ИИМК АН СРСР). У Ленінграді знаходилися основні підрозділи інституту, а в Москві - його московська частина. З 1943 р Дирекція ИИМК була переведена в Москву і було затверджено положення про двох відділеннях Інституту в Москві та Ленінграді. У 1959 р ИИМК був перейменований в Інститут археології АН СРСР зі збереженням в його складі Ленінградського відділення (ЛОІА). У 1991 р постановою Президії АН СРСР Ленінградське відділення було перетворено в самостійний археологічне установа з поверненням йому колишнього найменування - Інститут історії матеріальної культури.
ИИМК РАН складається з п'яти відділів, двох лабораторій і наукового архіву. При інституті знаходиться одна з найбільших в світі спеціалізованих археологічних бібліотек . Загальний штат інституту налічує 112 осіб, в тому числі 102 наукових співробітника, серед них 24 доктори наук і 51 кандидат наук.

ИИМК РАН щорічно випускає два рецензованих видання: з 1992 р - "Археологічні Вести" і з 2006 р - "Записки ИИМК РАН" . З 2010 року на базі Відділу охоронної археології інституту щорічно публікується збірка "Бюлетень Інституту історії матеріальної культури РАН (охоронна археологія)" . З 2019 р видається " Первісна археологія. Журнал міждисциплінарних досліджень "(ПАЖМІ).

В Інституті діє Дисертаційна рада , Що приймає до захисту дисертації з археології на здобуття наукового ступеня кандидатів і докторів історичних наук за прийнятою в Росії системі кваліфікації наукових кадрів і Ph.D. - по кваліфікації ряду зарубіжних країн.

ИИМК РАН, відповідно до Статуту Інституту, затвердженим постановою Президії РАН від 10.02.1998 р № 39 Віце-президентом РАН академіком Ж.І.Алферовим 23 квітня 1998 (зареєстрований Реєстраційної палатою Адміністрації С.-Петербурга 1 червня 1998 г.), є державною установою в складі РАН.
ИИМК РАН має, відповідно до Федерального закону «Про науку і державної науково-технічної політики» Свідоцтво про державну акредитацію наукової організації № 546 від 11 вересня 1998 року, видане Міністерством науки і технологій РФ.

Основні наукові напрямки
Наукова діяльність ИИМК РАН включає вивчення широкого спектра археологічних культур кам'яного віку Євразії ( Відділ палеоліту ); дослідження раннеземледельческих культур і міських цивілізацій Центральної Азії, Кавказу, Середнього і Близького Сходу, а також археологічних культур степової зони Євразії ( Відділ археології Центральної Азії і Кавказу ); вивчення греко-варварських контактів в Північному Причорномор'ї ( Відділ історії античної культури ); дослідження взаємодії племен і народів на території Східної Європи і в регіоні Балтики, археологія та історія Стародавньої Русі ( Відділ слов'яно-фінської археології ). Експериментально-трасологічна лабораторія веде мікро- і макроаналізу знарядь праці, а Лабораторія археологічної технології вивчає стародавні виробництва і займається проблемами радіовуглецевого датування археологічних об'єктів. ИИМК РАН проводить широкі археологічні дослідження на території Європейської частини Росії від Кольського півострова на півночі до Кавказу на півдні, а також у Сибіру і Туве, бере участь в розкопках в Україні та Молдові, території держав Центральної Азії.
Питаннями, пов'язаними з проведенням охоронних археологічних робіт і використанням інформаційних технологій в археологічних дослідженнях, займається Відділ охоронної археології .

Міжнародна співпраця
ИИМК РАН веде співпрацю з багатьма археологічними центрами СНД, організовує спільні дослідження з археологічними установами Великобританії, Німеччини, Данії, Ірландії, Норвегії, Польщі, США, Фінляндії, Франції та Швеції.

П'ятнадцять провідних зарубіжних дослідників в 1994-2016 рр. були удостоєні ступеня доктора Honoris Causae, що присуджується Вченою радою ИИМК РАН.