Китайського художника Ай Вейвея не пустили до Великобританії

Дисиденту відмовили в візі і пригрозили 10-річним забороною на в'їзд

Знаменитий не тільки своїми роботами, але і критикою влади Китаю, художник Ай Вейвей не зможе потрапити в Лондон на відкриття своєї виставки. Британське посольство відмовило йому у візі, оскільки він вказав в анкеті «недостовірні відомості». Відповідь з посольства художник опублікував на своїй сторінці в Instagram: тепер йому загрожує 10-річну заборону на в'їзд до Великобританії.

У відповіді з посольства зазначено, що при заповненні анкети заявник зобов'язаний вказати, чи були у нього будь-які проблеми з законом. Зокрема: «судимості (не важливо, коли); звинувачення за фактами перевищення швидкості або відсутності страховки; арешти і звинувачення, а також знаходження в даний момент під слідством в очікуванні суду; попередження або повідомлення про штрафи; факти порушення британського міграційного законодавства ». «Ви відповіли:« Ні, нічого із запропонованого у мене ніколи не було. У той же час, згідно з публічним записів, ви були звинувачені в Китаї, про що не згадали в анкеті ».

Історія арешту Ай Вейвея дійсно облетіла весь світ.

Нагадаємо, що 3 квітня 2011 художник був затриманий в аеропорту Пекіна, де він намагався сісти на літак, що прямував у Гонконг . Тоді ж були на кілька годин затримані дружина художника Лю Цин і вісім його співробітників, поки їх тримали під вартою, пройшли обшуки в будинку, студії та галереї художника. Поліція вилучила комп'ютери і інші цифрові пристрої. Вже на наступний день світовий арт-спільнота - в особі директора Галереї Тейт Ніколас Серота, скульпторів Ентоні Гормлі і Аніша Капура, а також інших відомих діячів культури - зажадало звільнити Ай Вейвея. Вони були впевнені, що причина арешту - критика влади Китаю . Тим часом, у ЗМІ з'явилася інформація, що художника звинувачують в ухилянні від сплати податків. Його арешт викликав хвилю протестів: онлайн-петицію із закликом звільнити Ай Вейвея, ініційовану Музем Гуггенхайма підписало більше 130 тисяч чоловік, в різних точках світу пройшли арт-акції на підтримку художника, а на вулицях Гонконгу відбувся мітинг, що зібрав понад тисячу осіб. До такої масштабної підтримки заарештованого художника влади Китаю явно виявилися не готові. У підсумку 22 червня 2011 року художника випустили під заставу з формулюванням «як визнав свою провину і за станом здоров'я». А в 2012 році Ай Вейвей був оштрафований на 15 млн. Юанів за ухилення від сплати податків.

Втім, сам Ай Вейвея написав в Instagram, що «ніколи не був звинувачений або визнано винним у вчиненні злочину», що і намагався пояснити співробітникам Департаменту імміграції Великої Британії та Британської посольства в Пекіні «в ході декількох телефонних розмов». Відзначимо, що, згідно з КПК КНР, «справи, за якими існує необхідність у пред'явленні обвинувачення, розглядаються для прийняття рішення народної прокуратурою» (ст. 136). Термін пред'явлення звинувачення - один місяць або півтора (для важливих і складних справ). Ай Вейвей ж провів під домашнім арештом майже три місяці.

Тепер художнику загрожує 10-річну заборону на в'їзд до Великобританії, говориться в листі з Британського посольства в Пекіні. Так що на відкриття своєї виставки в Королівській академії мистецтв у Лондоні він точно не потрапить. І чи зможе коли-небудь в'їхати в країну Туманного Альбіону - велике питання.