Завершено реставрацію будинку Дурасова на Покровському бульварі

Завершилася реставрація будинку Дурасова, побудованого в кінці XVIII століття за проектом архітектора Матвія Казакова. Він відомий як один з авторів палацово-паркового ансамблю в Царицині і генерал-губернаторського будинку на Тверській вулиці. Зараз триповерхова будівля за адресою: Покровський бульвар, будинок 11, будова 1в займає Національний дослідницький університет «Вища школа економіки».

Особняк, фасад якого прикрашає портик з шістьма колонами, є типовим зразком архітектури російського класицизму. Відмінні риси цього стилю - монументальність, простота форм, строгість і відсутність будь-яких надмірностей в обробці. Роботи вели як всередині, так і зовні будівлі.

«Головний будинок міської садиби Дурасова має статус об'єкта культурної спадщини федерального значення. Під час реставрації будівлі, яке за свою довгу історію перебудовувалося не раз, повернули історичний вигляд. На фасадах будинку відновили білокам'яні барельєфи з орнаментальним візерунком і тонку ліпнину, а балкони прикрасили алебастровим декором, встановили там огорожі. Крім того, відремонтовано парадне ганок », - розповів керівник Мосгорнаследія Олексій Ємельянов .

Крім цього, були відновлені старовинні ворота та металева огорожа. Фахівці також відреставрували кам'яну і чавунну сходи всередині особняка, відтворили оформлення парадних залів і вестибюля з Восьмиколонний ротондою в центрі. Оновили і парадну анфіладу другого поверху - наскрізну низку залів, з'єднаних однаковими прорізами. Усередині цих приміщень були відтворені кутові печі.

Незважаючи на композиційну цілісність, будинок Дурасова будувався в два етапи. У першій чверті XVIII століття з'явилося двоповерхова будівля, яке було менше на чотири вікна по головному фасаду і не мало портика з колонами. Особняк набув свого нинішнього вигляду в кінці XVIII століття, коли його власником став бригадир Олексій Дурасов. У цей час був надбудований третій поверх, а також з'явилася прибудова з вестибюлем і двусветная актовим залом. З тих пір провулок, в який виходили вікна будинку, став називатися Дурасовскій.

У 1837 році садибу придбала Московська практична академія комерційних наук. Внутрішнє планування будівлі змінили, пристосувавши під потреби навчального закладу. Зокрема, з'явився коридор, парадна анфілада втратила своє значення, а деякі несучі стіни були перенесені.

У радянські роки тут розміщувалися музей і навчальні класи Військово-інженерної академії імені В.В. Куйбишева. Військовий вуз розташовувався в цих стінах аж до 2006 року. Будівля реставрувалася тричі: в 1950-і і 1990-і роки відновлювалися фасади, в 1980-і - інтер'єри.

Дурасова - російський дворянський рід, який веде свою історію з кінця XV століття. За сімейною легендою, польський дворянин Іван (можливо, роду Дурач) переїхав до Москви під час правління Івана III, в 1482 році. Саме тому в основу сімейного герба покладено польський герб. Олексій Дурасов (точні роки життя невідомі) одружився на спадкоємиці найбагатших уральських заводчиків Мясникова і Твердишева, завдяки чому розбагатів і зміг побудувати особняк в стилі класицизм на Покровському бульварі. Представники цієї гілки також збудували під Москвою садиби Любліно і Горки.

Матвій Казаков (1738-1812) - відомий московський архітектор, один з основоположників класицизму в російській архітектурі. Працював під керівництвом Василя Баженова, займався будівництвом палацово-паркового ансамблю в Царицині і Великого Кремлівського палацу. Крім того, за його проектами в столиці зведено безліч будівель, які збереглися до наших днів. Серед них Петровський шляховий палац (Ленінградський проспект, будинок 40), генерал-губернаторський будинок - нині будівля Мерії Москви (вулиця Тверська, будинок 13), Сенатський палац на території Московського Кремля і Ново-Катерининська лікарня (Страсний бульвар, будинок 15). Його ім'ям в 1939 році була названа колишня Гороховська вулиця в Москві. Також ім'я Казакова носить колишня Дворянська вулиця в Коломиї, зобов'язана архітектору своїм генеральним планом 1778 року.

У псевдорусском стилі: як відремонтували фасади одного з овдовілих будинків в Лефортове Завершено ремонт фасадів будівлі МАІ на Ніколоямській вулиці Тут бували Пушкін, Гоголь і Бєлінський: почалася реставрація будинку Всеволожського

Відновлення та збереження пам'яток архітектури - одне з важливих напрямків роботи Департаменту культурної спадщини. Нещодавно були відремонтовані фасади одного з овдовілих будинків в Лефортове. На Ніколоямській вулиці відреставровано старовинну будівлю, яке зараз знаходиться в користуванні Московського авіаційного інституту. Почалися роботи в будинку Всеволожського в Хамовниках, де бували Пушкін, Гоголь і Бєлінський. Москвичі побачать відновлене будівлю вже влітку 2019 року.