Великий драматичний театр ім. Г. А. Товстоногова в Санкт-Петербурзі

Театр був організований з ініціативи Максима Горького і комісара театрів і видовищ Союзу комун Північної області, актриси МХТ «першого призову» Марії Андреєвої. У числі засновників театру був і один із стовпів «Світу мистецтва» - художник, який став в БДТ і режисером, Олександр Бенуа. Восени 1918 року Андрєєва, будучи комісаром у справах театрів, підписала Декрет про створення в Петрограді Особливою драматичної трупи - так спочатку називався театр, знаменитий сьогодні в усьому світі під абревіатурою БДТ. Театр відкрився 15 лютого 1919 постановкою трагедією Ф. Шиллера «Дон Карлос» в Оперної студії Петроградської консерваторії.

Фото: Афіша вистави «Дон Карлос» / суспільне надбання з сайту   вікіпедія
Фото: Афіша вистави «Дон Карлос» / суспільне надбання з сайту вікіпедія

У 1920 році БДТ отримав в своє розпорядження будинок колишнього Апраксінского театру (театру Суворіна) на Фонтанці. Ця будівля, що поєднує в собі елементи бароко та ренесансу, було побудовано в 1878 році архітектором Л. Фонтана на замовлення графа Антона Апраксина - генерал-майора, військового журналіста, повітроплавця і мецената. У серпні 1901 року театр згорів, але вдова Апраксина відновила будівлю, де в 1902 році був відкритий новий приватний театр Суворіна, який проіснував до революції 1917 року. З 2011 по 2014 рік історичну будівлю БДТ на набережній річки Фонтанки була закрита на реставрацію. 26 вересня 2014 року театр був урочисто відкритий після будівельних робіт.

В середині двадцятих років репертуар БДТ визначали в першу чергу п'єси сучасних драматургів, таких як Б. Лавреньов, Ю. Олеша, Н. Зархі, Н. Погодін. У 1932 році Великому драматичному було присвоєно ім'я його фактичного засновника - Максима Горького.

У 1930-1950-х роках в театрі з'являлися яскраві режисери, однак, заявивши про себе цікавими постановками, вони з тих чи інших причин - і не завжди добровільно - покидали театр. Режисер Костянтин Тверській був спочатку висланий з Ленінграда, а потім розстріляний; який очолив театр в 1936 році Олексій Дикий в серпні 1937 року був заарештований і потім засуджений.
На початку Великої Вітчизняної війни театр був евакуйований в Кіров, але незабаром після прориву кільця блокади, 11 лютого 1943 року, повернувся в Ленінград для обслуговування військ Ленінградського фронту і госпіталів.
В початку 1956 г. Великий драматичний готувався відзначити свій тридцять сьомий день народження. У переддень свята трупі був представлений новий, одинадцятий за рахунком, головний режисер. Так в БДТ почалася епоха, ім'я якої - Георгій Олександрович Товстоногов.

Фото: Георгій Товстоногов / georgianpress
Фото: Георгій Товстоногов / georgianpress.ru

«Тридцять кроків в довжину. Двадцять в глибину. Вгору - на висоту завіси. Простір сцени не така вже велика. У цьому просторі могла б розміститися сучасна квартира - вона вийде не такий вже ненатурально просторою. Тут можна розмістити сад. Мабуть, куточок саду, не більше. Тут можна створити світ. Світ високих людських пристрастей, що протистоять ницості, світ діянь і світ сумнівів, світ відкриттів і високий лад почуттів, які ведуть за собою зал для глядачів », - Г.А. Товстоногов, з книги «Дзеркало сцени».

Г.А. Товстоногов створив театр, який протягом десятиліть залишався лідером вітчизняного театрального процесу, і зібрав ансамбль унікальних акторських індивідуальностей. Ролі, зіграні на сцені БДТ, принесли популярність Інокентію Смоктуновському і Олегу Борисову, розкрили яскраві обдарування Тетяни Дороніної, Євгенія Лебедєва, Сергія Юрського, Юхима Копеляна, Павла Луспекаєва, Владислава Стржельчика, Лариси Мальованою, Миколи Трофімова, Кирила Лаврова, Аліси Фрейндліх, Олега Басилашвілі і багатьох інших.

23 травня 1989 Георгій Олександрович Товстоногов раптово помер. Новим художнім керівником БДТ одноголосно був обраний народний артист СРСР, лауреат Державних премій Кирило Лавров. Всю свою волю, енергію, акторський і людський авторитет він направив на те, щоб зберегти особливий сценічний менталітет і потужний генетичний код, закладений Г.А. Товстоноговим. А коли в 2007 році театр попрощався з Лавровим, керівником БДТ імені Г.А. Товстоногова був обраний народний артист Росії і Грузії Т.Н. Чхеїдзе, який прослужив на цій посаді до березня 2013 року.

29 березня 2013 року трупі Великого драматичного театру був представлений новий художній керівник - А.А. Могутній.

Сайт театру: bdt.spb.ru