У Семєї знову розгорівся скандал навколо істинного віку міста

В останні роки в Семєї не вщухають суперечки навколо дати, яку можна було б вважати точкою відліку початку існування міста. Архівні документи свідчать, що він був заснований в 1718 році. Але недавно відомий історик Амантай Ісинь зробив твердження, що древнім поселенням в районі сучасного Шім'ї імовірно тисяча років. Після чого чимала частина місцевих жителів вирішила, що цей значний відрізок часу і є його справжній вік. З тих пір не вщухають суперечки. Але на цей раз вони придбали скандальний відтінок на зустрічі громадських з Якимом.

- Наше місто потребує інвестицій, і їх залученню в році, що наступив могло б допомогти святкування 300-річчя нашого міста. Наприклад, можна було б домогтися, щоб традиційна зустріч прикордонних держав в цьому році відбулася у нас, в Семєї, - запропонував член ради громадськості Микола ІСАЄВ. - Така дата, як 300-річчя, викликала б інтерес, ми притягли б до нас людей, а відповідно, і додаткові інвестиції. Руїни Шім'ї: надія і печаль

- Що стосується ювілею міста, тобто різна палітра думок з приводу його віку. І я чітко висловив свою думку: коли остаточно визнають юридичний факт - 1 000 або 300 років місту, тоді і будемо говорити про це, - відрізав аким Шім'ї Єрмак Салім. - Поки ж ми запланували традиційний День міста на останню неділю вересня.

Позиція акима збентежила краєзнавців.

- Склалася парадоксальна ситуація. Чому нам доводиться доводити доведене?

Існує безліч архівних документів, що підтверджують 300-річчя Шім'ї. Ті, хто говорить про 1000-річчя, повинні підтвердити свої твердження.

Поки ж підтверджують фактів немає. Щонайменше це смішно, - переконаний член краєзнавчого товариства "Пріїртишье" Марат Сасанія.

Але тут не втрималися пенсіонери.

- Я живу тут багато років, навіть книгу про Жанасемейскій район написав. Звичайно, місту не 300 років, а набагато більше! Там, де сьогодні розташований Комсомольський селище, було пасовище бая. Тому вважати будівництво міської фортеці датою заснування нашого міста не можна. Вода в будинку Шім'ї надходить по трубах, прокладених сто років тому

Будівництво фортеці - це був царський наказ, він виганяв казахів з їх рідних земель. Як можна говорити про 300-річчя, якщо Плещеев жив раніше?

А Татарський край набагато раніше з'явився в місті, - заявив голова ради ветеранів війни і праці Амантай ДОГАЛАКОВ.

Тим часом відомий Семипалатинський промисловець Плещеєв, якого згадав Амантай Айтмурзаевіч, побудував перший на території Казахстану водопровід в 1904 році. І прожити перед цим тисячу років ну ніяк не міг.

Татарська слобода, за твердженнями архівних документів, почала формуватися в другій половині XVIII століття. А наявність пасовища в тому місці, де зараз розташоване селище, доводить, що люди з давніх-давен жили на цій землі, але не підтверджує наявність міста. Саме ж страшне в цій ситуації те, що відверто недостовірні факти видаються як аксіома. Але як не повірити шановному аксакалу? ..

Зрозуміло, чому аким категорично не хоче вникати в історичні суперечки. Яку б сторону він не прийняв, друга обов'язково буде звинувачувати його. А у акима зимові проблеми, скандали з громадським транспортом, слизькі дороги, нечищені тротуари - в загальному, є чим зайнятися і без суперечок про вік міста.

Але незрозуміло, чому глава міста не виставляє на перший фланг професійних істориків і архівістів. Адже саме вони повинні дати точну відповідь і припинити запеклі суперечки, які давно переросли суто наукові рамки.

- Ось ви, краєзнавці, спочатку визначитеся. А я не можу сказати: до Шім'ї 300 років - і все! Зберіться і відійти документ, - констатував градоначальник. Легенди Семи палат

Який такий документ може видати громадське об'єднання краєзнавців? Наскільки він буде легітимним?

чому архівні документи , Що свідчать про заснування Семипалатинська в 1718 році, не є тим самим документом, якого чекає аким? Чому не адресувати питання в архів? В музей? До світилам науки?

До світилам науки

Словом, одні питання ... Найбільший з них - зберуться чи коли-небудь професіонали, щоб дати остаточну відповідь? А тим часом рік, який міг би стати святковим для першого казахстанського міста на Іртиші, вже почав свій відлік.

сімей

Чому нам доводиться доводити доведене?
Як можна говорити про 300-річчя, якщо Плещеев жив раніше?
Але як не повірити шановному аксакалу?
Наскільки він буде легітимним?
Чому не адресувати питання в архів?
В музей?
До світилам науки?