«Біржа співаків» - шанс для молодих виконавців з усього світу

Національний театр, фото: Халіл Баалбакі, ЧРО   Брати участь в прослуховуванні може будь-який співак або співачка у віці до 35 років Національний театр, фото: Халіл Баалбакі, ЧРО Брати участь в прослуховуванні може будь-який співак або співачка у віці до 35 років. Виконавці використовують власний реквізит і костюми, дозволяється виступати спільно з іншим артистом або музикантом. Якщо необхідно, організатори надають акомпаніатора. Кожен учасник повинен підготувати три уривки з різних музичних творів за власним вибором, проте вступна арія повинна бути з класичної опери оперети. Після неї комісія може попросити виконати ще одну або дві вокальних партії. Учасники зобов'язані надати нотний матеріал.

Максимальна кількість учасників - сорок чоловік. Виконавці виступатимуть в порядку, встановленому організаторами. Решта охочих записуються на лист очікування і в разі, якщо хтось із раніше зареєстрованих з яких-небудь причин не зможе брати участь, отримають шанс виступити перед журі.

На конкурс з'їжджаються молоді виконавці не тільки з Чехії, але і з інших європейських країн: Словаччини, Молдови, України, Росії. У цьому році на «Біржі молодих співаків» серед чеських виконавців троє іноземців - Андрій Мікульчик з Білорусії, Ельмаз Кадиева (студентка празького AMU) з Донецька та Ірина Рурак з Молдавії. Але мета у них одна - стати солістами одного з найпрестижніших театрів Європи.

«Продана наречена», фото: Національний театр   - Зараз навчаюся в класі відомого італійського педагога Паоло Де Наполі з Флоренції «Продана наречена», фото: Національний театр - Зараз навчаюся в класі відомого італійського педагога Паоло Де Наполі з Флоренції. Я думаю, що італійська школа відрізняється від всіх інших. Я намагаюся вчитися по її основам, у мене італійський педагог. Справжнє бельканто мені найближче. Зараз я перебуваю в Празі на його майстер-класі. Коли я дізнався, що тут проходить прослуховування, то вирішив спробувати свої сили. Дуже приємні відчуття від прослуховування. Багато людей до мене потім підходили, тиснули руку. Я, звичайно, не зовсім розумів, що вони мені говорили, але було дуже приємно. У Національному театрі я був на багатьох виставах, наприклад, на «Засудження Фауста» і «Продана наречена». Прага мені дуже подобається за своєю атмосферою і духом, і Національний театр мені теж дуже подобається.

- Роль вашої мрії?

- Роль моєї мрії - Малатести в опері Гаетано Доніцетті «Дон Паскуале» або Бель Корі в його ж «Любовному напої». Ще мені подобається творчість Моцарта, опера «Одруження Фігаро», і роль Фігаро теж дуже приваблива.

Однак не всі молоді співаки шукають в Празі ангажементу - деякі приїхали сюди, щоб отримати або закінчити освіту. У празькій консерваторії і в AMU вчиться безліч студентів з різних країн світу.

«Одруження Фігаро», фото: Національний театр   - Я вчилася в Донецьку, але, коли там почалася війна, мені довелося переїхати до Львова «Одруження Фігаро», фото: Національний театр - Я вчилася в Донецьку, але, коли там почалася війна, мені довелося переїхати до Львова. А потім з'явилася можливість поїхати сюди і довчитися на магістра, і я вирішила спробувати. Спочатку рік я вчила мову, а потім вступила до AMU. Різниця в навчанні є, тому що на Україні, де я вчилася, до сих пір існує радянська тенденція в навчанні - орієнтир на російські пісні, російські твори. Загалом, така російська школа. Співак не може бути поверхневим людиною, він повинен бути особистістю, мати якісь усталені погляди. Мені здається, що саме сьогодні це дуже важливо.

- Роль вашої мрії?

- Якщо чесно, я просто намагаюся отримувати задоволення від того, що я роблю.

Багато учасників зізналися, що потрапили на прослуховування вперше, хоча заявку подають вже не один рік. Чим молодих вокалістів настільки привертає Національної театр? У мікрофона соліст і педагог Національного театру Валентин Пролат.

Валентин Пролат, фото: Національний театр   - У нас глибокі традиції - навіть сама будівля має величезну історичну і культурну цінність Валентин Пролат, фото: Національний театр - У нас глибокі традиції - навіть сама будівля має величезну історичну і культурну цінність. І ще атмосфера - атмосфера театру, атмосфера Праги. Людей тягне сюди. Хоча заробітки у нас не дуже високі, але ж для артистів часто це не так важливо. Подивіться, Юсиф Ейвазов співає тут, Анна Нетребко і багато інших. І я співав тут. Нещодавно виступали солісти Большого театру, виконували Мусоргського, приїжджали і з Америки, і з інших країн. Коли я поступав до Ленінградської консерваторії, було близько тисячі бажаючих, а прийняли лише шістьох осіб. Школа бельканто - це прекрасний спів. А ось в якій країні і якою мовою - це вже не так важливо. Деяких ні в Росії не навчать співати, ні в Італії. Як казав покійний Дмитро Хворостовський, немає фабрики, що виробляє співаків. Не буває такого, що ви приїдете в Італію і там вас відразу навчать співати. Ось він з Красноярська був. Я прекрасно його знав, ми разом брали участь у багатьох конкурсах. А я з Білорусії родом, навчався в Ленінграді, а потім приїхав сюди.

- Якими якостями повинен володіти справжній артист?

- У співака має бути щось від Бога, напевно: бажання розповісти людям, почуття, що у тебе є щось всередині, якесь особливе стан. Цей стан не може бути у всіх. Але у деяких воно є. Тому вони і стають тими, ким стають.

- Що б ви могли побажати початківцям виконавцям?

- Терпіння і праці. Адже це величезна праця. Крім того, що повинен бути голос, повинна бути робота і ще раз робота. Як говорив Чайковський, талант - це 90%, а 10% - це робота.

Після виступу можливі особисті консультації з провідними чеськими співаками і педагогами. Відібраним учасникам Об'єднання музичних театрів запропонує невеликий концертний тур по Чехії.

Роль вашої мрії?
Чим молодих вокалістів настільки привертає Національної театр?
Якими якостями повинен володіти справжній артист?
Що б ви могли побажати початківцям виконавцям?