Цвєтаєв Іван Володимирович - біографія, особисте життя і фото

1. «... Наш цветаевский рід. священицький »
  2. Варвара Іловайська і Марія Мейн
  3. «Царство білих статуй і старих книг»

«Це тобі, це - Асі, це - Андрію, а це - для музею», - з такими словами, за спогадами Марини Цвєтаєвої, її батько повертався з поїздок. Музей образотворчих мистецтв став справою життя Івана Цвєтаєва і «гігантським молодшим братом» чотирьох його дітей.

«... Наш цветаевский рід. священицький »

Іван Цвєтаєв народився в сім'ї сільського священика. Він, як і троє його братів, отримав духовну освіту. Цвєтаєв навчався 12 років - спочатку в училищі Шуйського повіту, потім у Володимирській семінарії. «Звідти - з села Таліци, поблизу міста Шуї, наш цветаевский рід. Священицький ... »- писала Марина Цвєтаєва.

Потім Іван Цвєтаєв став студентом Медико-хірургічної академії, але незабаром зробив вибір на користь класичної філології і перевівся до Петербурзького університету. У 1870 році він закінчив його з золотою медаллю і став займатися наукою: захистив у Варшаві магістерську дисертацію по творчості Тацита, потім викладав в Києві. Пізніше Іван Цвєтаєв став професором Московського університету. У вчених колах Європи він був відомий своїми дослідженнями в області епіграфіки - розшифровки древніх записів.

Варвара Іловайська і Марія Мейн

У 1880 році Іван Цвєтаєв одружився на оперній співачці Варварі Иловайской, вона народила йому двох дітей - Валерію і Андрія. У 1890 році, відразу після народження сина, Іловайська померла. У книзі спогадів Марина Цвєтаєва називала її першої та вічним коханням, вічної тугою свого батька.

Вдруге Іван Цвєтаєв одружився через рік. Його обраницею стала Марія Мейн. Вона була творчо обдарованої жінкою, чудово грала на роялі та гітарі, писала вірші на двох мовах, захоплювалася живописом. У подружжя народилися доньки - Марина та Анастасія.

Марія Цвєтаєва (Мейн) (1868-1906)

Марія Цвєтаєва займалася вихованням всіх чотирьох дітей, їх творчим утворенням, продовжувала грати. Але найціннішим було для її чоловіка то, що вона розділила його мрію про створення в Москві публічного музею, де будь-який житель міста міг би познайомитися з кращими зразками античного і європейського мистецтва.

«Царство білих статуй і старих книг»

Працюючи в Московському університеті, Іван Цвєтаєв був хранителем кабінету витончених мистецтв і старовини. Він помічав, що його студентам не вистачає наочного матеріалу. Для занять з теорії та історії мистецтв професор склав «Атлас ліплення», де були ілюстрації безлічі пам'ятників скульптури і архітектури.

«... Ідея цього музею - дати університету і нашому юнацтву нове, ідеально витончене установа. У цьому вся нагорода, все честолюбство, найвище задоволення », - писав Іван Цвєтаєв.

Цвєтаєв часто радився з батьком дружини: Олександр Мейн працював у комітеті з улаштування двох петербурзьких музеїв - Політехнічного і Музею образотворчих мистецтв. Відкриттю московської експозиції заважали відсутність фінансів і будівлі, недолік експонатів.

Проблему коштів Іван Цвєтаєв вирішував в основному за рахунок меценатів. Гроші жертвували вдови, купці, члени імператорської родини. Багато москвичів і петербуржців заповідали на користь музею не тільки кошти, а й свої домашні колекції.

Будівля музею заклали в 1898 році за участю імператора. Подружжя Цвєтаєви часто їздили у відрядження, де вибирали і експонати для колекції, і будівельні матеріали. Марина Цвєтаєва у своїх спогадах називала музей «наш гігантський молодший брат».

Взимку 1904-1905 років в ще не відкрився, музеї сталася пожежа, серйозно постраждали і колекція - було знищено 175 ящиків з експонатами з Європи, - і зали. Це підірвало здоров'я Марії Цвєтаєвої, яка в той момент лікувалася від туберкульозу. У 1906 році вона померла в селі під Тарусой. Сьогодні там відкритий Музей родини Цвєтаєвих .

Відкриття Музею витончених мистецтв імені імператора Олександра III (сьогодні Музей образотворчих мистецтв імені Олександра Пушкіна) На церемонії був присутній імператор Микола II у супроводі імператриці Олександри Федорівни, великих князівен і цесаревича. На сходинках трохи нижче - творець і перший директор музею І.В. Цвєтаєв

Цвєтаєв

Державний музей образотворчих мистецтв імені А.С. Пушкіна. м Москва

м Москва

Державний музей образотворчих мистецтв імені А.С. Пушкіна. м Москва

Відкрили музей витончених мистецтв імені імператора Олександра III (сьогодні Музей образотворчих мистецтв імені Олександра Пушкіна ) В 1912 році за участю Миколи II і імператорської сім'ї. Новий музей не був спеціалізованим, в його колекції було все: книги і скульптури, мінерали та картини. Було багато гіпсових скульптурних копій.

Сьогодні музей - не просто колекція пам'яток культури. Тут працюють реставраційні майстерні та наукова бібліотека - одна з кращих в Москві.

Іван Цвєтаєв помер через рік після відкриття музею, в вересні 1913 року. Він похований на Ваганьковському кладовищі.