Кніппер-Чехова Ольга Леонардівна

Кн і ппер-Ч е хова Ольга Леонардівна [9 (21) .9.1868, Глазов, нині Удмурдская АРСР, - 22.3.1959, Москва], російська радянська актриса, народна артистка СРСР (1937). Дружина А. П. Чехова. Народилася в сім'ї інженера. Після закінчення драматичного відділення Музично-драматичного училища Московського філармонічного товариства (1898, клас В. І. Немировича-Данченка) була прийнята в тільки що створену трупу Московського Художнього театру. У першому спектаклі МХТ «Цар Федір Іоаннович» А. К. Толстого виконала роль цариці Ірини. При неповторної індивідуальності своєї артистичної манери До.-Ч. була художником надзвичайно широкого діапазону. Їй були доступні і найтонший ліризм, і глибока затаєна пристрасність, і пильно помічена характерність, здатність до майже ексцентричної гостроті малюнка. До.-Ч. перша втілила на сцені образи чеховських жінок. Вона зіграла «чарівну пошлячка» (визначення Немировича-Данченка) Аркадіну ( «Чайка», 1898), душевно-пасивну Олену Андріївну ( «Дядя Ваня», 1899), прекрасну у своїй безоглядної любові Машу ( «Три сестри», 1901), створила лірико-комедійний образ Раневської ( «Вишневий сад») і трагічний - Сари ( «Іванов»; обидві ролі в 1901). Повнокровним життєлюбством, духом бунтарства, душевної силою були пройняті ролі Олени ( «Міщани» Горького, 1902), Анни Маар ( «Самотні» Гауптмана, 1899), Майї ( «Коли ми, мертві, прокидаємося» Ібсена, 1900) та ін. Соціально виразний, багатий переходами від комедійності до проникливому драматизму образ Насті ( «На дні» Горького, 1902). У числі ролей До.-Ч. в комедійному класичному репертуарі - Графиня-внучка ( «Лихо з розуму» Грибоєдова, 1906), Анна Андріївна ( «Ревізор» Гоголя, 1908), Білина ( «Уявний хворий» Мольєра, 1913); з особливим витонченістю До.-Ч. виконала роль Наталії Петрівни ( «Місяць у селі» Тургенєва, 1909). За радянських часів До.-Ч. в сатиричному плані зіграла Марію Олександрівну ( «Дядечків сон» за Достоєвським, 1929), графиню Чарський ( «Воскресіння» за Л. Н. Толстому, 1930), Поліну Бардіну ( «Вороги» Горького, 1935). Державна премія СРСР (1943). Нагороджена 2 орденами Леніна і 2 ін. Орденами.

Літ .: Переписка А. П. Чехова з О. Л. Кніппер, т. 1-2, М., 1934-36; Щепкіна-Куперник Т. Л., О. Л. Кніппер-Чехова в ролях п'єс А. П. Чехова, в кн .: Щорічник Московського Художнього театру. 1945 року, т. 1, М. - Л., 1948; Гиацинтова С. В., Ольга Леонардівна Кніппер-Чехова. З ранніх спогадів, там же: Туровська М., О. Л. Кніппер-Чехова. 1868- 1959, М., 1959; Ольга Леонардівна Кніппер-Чехова. [Спогади і листування], ч. 1 2, М., 1972.

Т. М. Батьківщина.

Батьківщина

О. Л. Кніппер-Чехова.

Кніппер-Чехова

О. Л. Кніппер-Чехова в ролі Раневської ( «Вишневий сад» А. П. Чехова).