"Могутня купка": 10 фактів з історії

9. 9.
  10. 10.

А. Бородін, М. Балакірєв, Ц. Кюї, М. Мусоргський і М. Римський-Корсаков

«Нова російська музична школа» або балакиревский гурток. Спільнота російських композиторів, що склалося в середині ХIХ століття.

Назва закріпилася з легкої руки відомого музичного критика Володимира Стасова - це в Росії. В Європі співдружність музикантів іменували просто - «Групою п'яти».

1.

Перший крок до появи «Могутньої купки» - приїзд в 1855 році в Петербург обдарованого 18-річного музиканта Мілія Балакірєва.

Блискучими виступами піаніст звернув на себе увагу не тільки досвідченої публіки, а й самого відомого музичного критика того часу - Володимира Стасова, який став ідейним натхненником об'єднання композиторів.

2.

Рік по тому Балакірєв познайомився з військовим інженером Цезарем Кюї. У 1857 році - з випускником військового училища Модестом Мусоргського.

У 1862-му - з морським офіцером Миколою Римським-Корсаковим, в той же час загальні музичні погляди виявилися з професором хімії Олександром Бородіним. Так склався музичний гурток.

3.

Балакірєв знайомив початківців музикантів з теорією композиції, оркестровки, гармонії. Разом однодумці читали Бєлінського і Чернишевського, разом виступали проти академічної рутини, шукали нові форми - під загальною ідеєю народності як головного напрямку розвитку музики.

4.

«Могутньої купкою» музична спілка охрестив Володимир Стасов. В одній зі статей критик зазначив:

«Скільки поезії, почуття, таланту і вміння є у маленької, але вже могутньої купки російських музикантів».

Фраза стала крилатою - і членів музичної спільноти стали іменувати не інакше як «кучкистів».

А. В. Михайлов. "Могутня купка. Балакиревский гурток »

5.

Композитори «Могутньої купки» вважали себе спадкоємцями недавно пішов з життя Михайла Глінки та марили ідеями розвитку російської національної музики. У повітрі витав дух демократії, і російська інтелігенція задумалася про культурної революції, без насильства і кровопролиття - виключно силою мистецтва.

6.

Народна пісня як основа для класики. Кучкистів збирали фольклор і вивчали російський церковний спів. Організовували цілі музичні експедиції. Так, Балакірєв з поїздки по Волзі з поетом Миколою Щербиною в 1860 році привіз матеріал, що став основою цілого збірника - «40 російських народних пісень».

Оперні пристрасті з Антоном Гопко. Про користь кучкованія

7.

Від пісенного жанру до великих форм. Фольклор балакіревцев вписували в оперні твори: «Князь Ігор» Бородіна, «Псковитянка» Римського-Корсакова, «Хованщина» і «Борис Годунов» Мусоргського. Епос і народні казки стали джерелом натхнення для симфонічних та вокальних творів композиторів «Могутньої купки».

8.

Колеги і друзі. Балакіревцев пов'язувала тісна дружба. Музиканти обговорювали нові твори і проводили вечори на стику різних видів мистецтва. Кучкистів зустрічалися з письменниками - Іваном Тургенєвим та Олексієм Писемским, художником Іллею Рєпіним, скульптором Марком Антокольським.

9.

Не тільки в народ, але і для народу. Зусиллями балакиревцев була відкрита безкоштовна музична школа для талановитих людей різних станів. При школі давали безкоштовні концерти творів кучкистов і близьких по духу композиторів. Школа пережила балакиревский гурток і працювала аж до революції.

Школа пережила балакиревский гурток і працювала аж до революції

А. Глазунов і Н. Римський-Корсаков

10.

70-ті роки ХІХ століття розвели балакиревцев. «Могутня купка» розпалася, але п'ять російських композиторів продовжували творити. Як писав Бородін, індивідуальність взяла верх над школою, але

«Загальний склад музичний, загальний штиб, властивий кухоль, залишилися»:

в класах Петербурзької консерваторії разом з Римським-Корсаковим і в роботі послідовників - російських композиторів ХХ століття.

culture.ru