ООН: 70 років у Росії

18 квітня в Центрі документів міжнародних організацій відділу ОФН РДБ пройшла презентація ювілейної виставки «ООН: 70 років у Росії». Виставка дає можливість долучитися до діяльності ООН не тільки на сучасному етапі, а й зазирнути в минуле, і уявити найближче майбутнє.

Презентація ювілейної виставки «ООН: 70 років у Росії»

До експозиції увійшла велика кількість рідкісних документів, публікацій, плакатів, фотографій, що відображають 70-річчя оонівської присутності в Російській Федерації. Вона - різнопланова і багатолика. Відкривають виставку перші документи ООН, що надійшли в РДБ. Серед них - Доповідь Підготовчої комісії Об'єднаних Націй від 23 грудня 1945 року. Він містить рекомендації щодо функцій і діяльності головних органів ООН, попередні правила процедури для них і багато іншого. Тут же і найперші документи Генеральної Асамблеї, Ради Безпеки, Економічної і Соціальної Ради та інших.

Презентація ювілейної виставки «ООН: 70 років у Росії»
Презентація ювілейної виставки «ООН: 70 років у Росії». Фото: Марія Говтвань, РДБ

Увагу відвідувачів привернуть і перші вітчизняні видання. Присутність ООН в Росії почалося з Статуту Організації Об'єднаних Націй і Статуту Міжнародного суду російською мовою, опублікованого Госполітіздат в 1945 році. Після 1945 року Статут неодноразово перевидавався російською мовою. У РДБ є кілька примірників першого Статуту. До експозиції увійшов екземпляр з колекції живописця Ігоря Еммануїлович Грабаря.

Діяльність представництв системи ООН в СРСР і Російської Федерації - наступний розділ виставки. У центрі уваги тут документи Всесвітнього поштового союзу, Міжнародної організації праці, Всесвітньої організації охорони здоров'я, Управління Верховного комісара ООН з прав людини та інших організацій.

Великий розділ виставки розповідає про історію та діяльність Інформаційного центру ООН в Москві, його давньому партнерство і дружбу з головною бібліотекою країни. Детально відбивається діяльність РДБ як депозитарної бібліотеки ООН. Цікавих матеріалів тут багато. Варто звернути увагу на рекомендації Технічного консультативного комітету з інформації, де вперше йде мова «про відкриття в якнайкоротший термін відділень на місцях», тобто інформаційних центрів і служб. Такі відділення і були незабаром створені. В даний час мережа подібних закладів, які назвалися інформаційними центрами та інформаційними службами ООН, існує в 63 країнах. В читальному залі Центру документів міжнародних організацій відділу ОФН можна почитати бюлетені «ООН в Росії», що випускаються раз в два місяці Представництвом ООН в Російській Федерації з грудня 1998 року. У них також друкуються і статті про діяльність Інформаційного центру ООН. Гортаючи ці бюлетені, можна оцінити, скільки всього корисного і потрібного робить ООН в Росії. Співпраця з ІЦ ООН і представництвами ООН в Москві помітно активізувалося в 1998 році, коли в Російській державній бібліотеці був створений відділ офіційних і нормативних видань. Велику роль в цьому грали і грають співробітники відділу.

Розробка і здійснення спільних проектів - одне з найважливіших напрямків діяльності ОФН. З 2005 року в РДБ проводяться заходи і виставки, присвячені датам, спеціально відзначається ООН. Як правило, ці проекти супроводжуються зустрічами з керівниками Інформаційного центру, провідними фахівцями представництв системи ООН в РФ, виставками по темі і поширенням документів і публікацій ООН. Найцікавіше на виставці - історичні чорно-білі фотографії, що розповідають про історію створення Статуту ООН, візитах делегацій в ООН, зустрічах державних лідерів з Генеральними Секретарями ООН в різні періоди і ін.

Всі заходи, що організовуються відділом ОФН, користуються великим інтересом у студентів московських вузів і читачів бібліотеки. 18 квітня на відкриття виставки зібралося понад 80 осіб.

Від імені Російської державної бібліотеки учасників презентації привітала Наталія Юріївна Самойленко, заступник генерального директора РДБ із зовнішніх зв'язків та виставкової діяльності. Володимир Валерійович Кузнєцов, директор Інформаційного центру ООН в Москві, зачитав вітальне слово Елісон Смейл, заступника генерального секретаря ООН по глобальної комунікації і виступив модератором круглого столу.

Всі виступаючі - Олексій Миколайович Борисов, перший заступник голови Російської асоціації сприяння ООН, голова виконкому Всесвітньої федерації асоціацій ООН, Катерина Анатоліївна Похолкова, декан перекладацького факультету МЛУ, Володимир Вікторович Міхеєв, прес-аташе відділення ФАО для зв'язку з Російською Федерацією, Рашид Алуаш, відповідальний за програму управління верховного комісара ООН з прав людини, та інші - гаряче дякували співробітників ОФН РДБ. Всі вони у своїх виступах говорили про те, як важливо, що Російська державна бібліотека в повній мірі виконує свою функцію депозитарної бібліотеки ООН.

Виставка організована на базі документів і публікацій з депозитарного фонду ООН в РДБ, відділу зберігання основних фондів РДБ і Інформаційного центру ООН в Москві.

Експонати ювілейної виставки «ООН: 70 років у Росії»
Експонати ювілейної виставки «ООН: 70 років у Росії». Фото: Марія Говтвань, РДБ

Фото: Марія Говтвань, РДБ