На графських руїнах - "Пікова дама" в Маріїнському

«Пікова дама» в Маріїнському

В останні роки до Маріїнці повернулася колишня слава, і тому від її гастролей очікуєш чогось неймовірного. Можливо, саме тому "Пікова дама" стала таким розчаруванням.

Під силовим управлінням Гергієва оркестр Маріїнського театру (в високому професіоналізмі якого ніхто не сумнівається) найчастіше звучить напружено і негнучке, і, хоча в його грі є дивовижно красиві моменти, в цілому слухати його нецікаво, і залишається лише здогадуватися про те, як хороша може бути музика Чайковського - яскрава, глибока, драматична, трагічна.

Оркестр звучить стомлено, і це не дивно: майже щовечора спектаклі, вдень - репетиції нової постановки.

Втім, опера - НЕ симфонічний концерт, так що залишимо оркестр в спокої і звернемося до солістів. На жаль, в першому складі по-справжньому гарний лише тенор Володимир Галузін (Герман); він - справжній "співаючий актор", який вокально і драматично проживає трагедію свого героя, що роздирається двома пристрастями - любов'ю до Лізи і любов'ю до грошей і в кінці сходив з розуму. Спектакль тримався тільки на ньому одному. Ліза (сопрано Тетяна Бородіна) виглядає досить блідо; її Ліза - всього лише нещасна скромна дівчина, і неможливо повірити, ніби вона здатна пожертвувати благополучним заміжжям з багатою людиною заради невизначеності і миті кохання.

У Поліни (Маріанна Тарасова) гарне меццо-сопрано, і Єлецький баритона Василя Герело вельми вражає, але все одно, недолік справжньої драми, ясно присутньої в музиці Чайковського, - головна проблема нинішньої постановки. В обох складах хороші Прилепа (Ольга Трифонова і Катерина Соловйова), Чекалінскій і Чаплицький (тенор Леонід Любавін, співав в «Фальстафі» НДО); єдиним, хто гідно співав у другому складі, був баритон Віктор Черноморцев (Томський), який живе в Ізраїлі і працює в Маріїнському. Однак вони не роблять погоди.

Як театральна вистава постановка залишає бажати багато кращого. Режисура (Олександр Галібін), за винятком двох-трьох моментів, практично відсутня, а коли вона є, то виглядає як правило безпорадною. Гра старомодна: співак виходить на середину сцени, відставляє ногу, простягає руку, співає свою арію і йде. Про сценічну русі говорити не доводиться - воно не має нічого спільного з музикою, актори і хор просто товпляться на сцені. Мінімалістичні декорації (Олександр Орлов) з розчиняються дверима і розвіваються завісами, які роз'їжджають взад-вперед через сцену, разом з різким освітленням (Гліб Фільштинський) не мають ніякого відношення ні до музики Чайковського, ні до Петербургу - акварельному, сірому, холодного, зарозумілому місту , одному з небагатьох місць на землі, де можуть відбуватися настільки дивні історії - недарма Пушкін помістив її дію саме в «Град Петра». Цікавими є й незвичайні маскарадні костюми - у художниці Ірини Чередникової, безсумнівно, хороший смак.

До Нової ізраїльської опері ми часто ставимося без належної поваги, і абсолютно марно - в НВО були відмінні постановки, як традиційні, так і сучасні, а що стосується оркестру Рішон ле-Ціона, «домашнього» оркестру опери, то з хорошим диригентом він звучить чудово . Два роки тому Франко Дзеффіреллі привозив свою абсолютно традиційну постановку «Богеми». Чи не вигадуючи жодних трюків, Дзеффіреллі просто дуже уважно прочитав партитуру і перевів її в зримий мову музичного театру. Він побачив, як Родольфо прикриває вікно, як починається, перестає і знову йде сніг, як піднімається на смертному ложі нещасна Мімі; він відчув, як від картини до картини змінюється світ; а в Різдвяну ніч вивів на сцену півтисячі людей, живого коня і живого ослика - все це жило, дихало і, головне, було осмисленим і цілісним.

А хіба не в створенні єдиного цілого, де зливаються музика, рух, світло і колір, і полягає постановка оперного спектаклю?

Втім, є в «Піковій дамі» сцена - радість для всіх почуттів: пастораль «Щирість пастушки», стилізована під картини Ватто і виконана з бездоганним витонченістю - в Маріїнському театрі дійсно вміють танцювати.

(Тель-Авівський центр сценічних мистецтв, 13, 20 грудня)

Максим Рейдер
mcreider @bigfoot .com