"Російського Букера" отримав скандальний роман

Письменниця з Череповця Олена Колядіна стала володаркою премії Російський Букер, однієї з найпрестижніших і найстаріших літературних нагород Росії, що вручається щорічно за кращий роман російською мовою

Письменниця з Череповця Олена Колядіна стала володаркою премії "Російський Букер", однієї з найпрестижніших і найстаріших літературних нагород Росії, що вручається щорічно за кращий роман російською мовою. Найвищої оцінки журі заслужив її роман "Квітковий хрест", в якому розповідається про пристрасті між блазнем і дочкою боярина. З усіма відповідними подробицями.

У різні роки лауреатами "Російського Букера" ставали Булат Окуджава, Людмила Улицька, Володимир Маканин, Михайло Бутов, Михайло Єлізаров та інші. У нинішньому році конкуренція також була висока: фіналістами стали "Щастя можливе" Олега Зайончковський, "Будинок в якому ..." Маріам Петросян, "Шалінський рейд" Германа Садулаєва, "Подорож Ханумана на Лолланд" Андрія Іванова і "Клоцвог" Маргарити Хемлін. Ці романи були обрані з 24 творів, які увійшли до лонг-лист. В їх число не ввійшли, наприклад, роботи Віктора Пелевіна, Діни Рубіної, Тимура Кібірова. Але ніхто не очікував, що премію вручать автору саме цього неоднозначного роману, в якому першим кидається в очі слово "афедрон".

У конкурсі беруть участь романи, які були опубліковані в період з 16 червня 2009 року по 15 червня поточного року. Правом висунення творів на конкурс володіють всі видавництва і редакції «товстих» літературних журналів. Як і раніше, в процесі номінування взяв участь ряд університетів і бібліотек, пише РІА Новини.

У нинішньому році журі очолив прозаїк Руслан Кірєєв. Разом з ним роботи оцінювали критики Марина Абашева з Пермі і Марія Ремізова, прозаїк Валерій Попов з Петербурга, а також режисер і сценарист Вадим Абдрашитов. Голова журі відзначив, що беруть участь в конкурсі тексти "дуже різні, але особливо чітко проглядаються дві тенденції: автобіографічна проза, сучасні варіації" Минулого й дум "Герцена, і проза, яка відображає реальність опосередковано, створюючи нову". Руслан Кірєєв зізнався: визначити кращого виявилося досить складно. Конкурсанти показали високу якість своїх романів.

Але врешті-решт, на загальний подив, вибір припав на "Квітковий хрест". Тепер автор скандального роману в одному ряду з лауреатами Букера, що вже стали класиками російської сучасної літератури. Сама ж письменниця зізналася, що їй завжди хотілося написати саме про любов, про чоловіка і жінку. Ідею роману вона виношувала близько п'яти років, а писався він півтора року, і то в основному ночами. Що, власне, і зрозуміло, з огляду на склад, яким роман написаний.

Оповідання перенесе читача в далекий XVII століття в містечко під назвою Тотьма. Молодий священик приїжджає в місто, щоб відучити людей вірити у всілякі забобони, такі як лісовики і будинкові. І ось одного разу до нього на сповідь приходить Феодосья. Вражений красою дівчини священнослужитель вирішує зробити її самої праведної з усіх прихожан, але досить оригінальним способом - вимагаючи від неї подробиць всіх її статевих контактів (яких вона зовсім і не вчиняла, будучи дівчиною). Згодом, коли він згрішить зі скоморозом Істоми, Феодосья вирішує спокутувати гріхи і стає чимось на зразок місцевої святий. Але батюшка звинувачує її в чаклунстві і відправляє на вогнище.

До такого сюжету Колядіну підштовхнула незвичайна знахідка в одному з архівів. Запис, датований 1672 р, оповідала про те, як за звинуваченням у чаклунстві була спалена дівчина на ім'я Феодосья. "Мене вразило, що ще зовсім недавно жителі Вологодської області боролися з відьмами. Це і підштовхнуло мене до написання книги ", - розповіла письменниця.

Премія "Російський Букер" була заснована в грудні 1991 року як перша недержавна літературна премія в Росії після 1917 року. Вона була створена з ініціативи Британської ради в РФ як проект, аналогічний британської Букерівської премії. Згодом керівництво премією було передано російським літераторам в особі Букерівського комітету, який з 1999 року очолював літературознавець і критик Ігор Шайтанів. До комітету входять імениті письменники, представники літературної громадськості, діячі культури. Шість років тому керівництво взяв на себе британський журналіст, літератор і дипломат Джордж Уолден. Комітетом встановлюються правила конкурсу та запрошують членів журі, склад якого щорічно змінюється. Про це сказано на офіційному сайті премії .

Ця літературна премія присуджується за кращий роман року російською мовою. "Російський Букер" завоював і донині зберігає репутацію найпрестижнішої літературної премії РФ. Її головна мета - привернути увагу читаючої публіки до серйозної прози, а також забезпечити комерційний успіх книг, які стверджують традиційну для російської літератури гуманістичну систему цінностей. Перше вручення відбулося в 1992 році. З тих пір цей захід став проходити щороку. Нагадаємо, рік тому звання кращого роману отримало твір Олени Чижовой під назвою "Час жінок".

Розмір нагороди, одержуваної лауреатами премії, в цьому році збільшився в порівнянні з торішніми 500 тисячами і становить 600 тисяч рублів. Фіналісти також отримають вже не по 50, а по 60 тисяч рублів. Варто відзначити, що "Російський Букер" включений в число премій, чиї лауреати звільнені від податкового тягаря.