Три народження театру Колон

Здається, що темпераментні південноамериканці просто створені для театру. Значною мірою це стосується Аргентини: на батьківщині знаменитого танго навіть танці є міні-спектаклі, в яких киплять неабиякі пристрасті. Не дивно, що саме в столиці Аргентини, Буенос-Айресі, знаходиться театр, який вважається головним в Південній Америці - Театр Колон, або "Театр Колумба". Будівля цього культурного закладу і сьогодні вражає досвідчених туристів своєю величчю і розкішшю. На його сцені ставилися найвідоміші балети і опери, тут виступали найбільші солісти і диригенти. А ще Театр Колон знаменитий своїми трьома "народженнями", останнє з яких відбулося в минулому, 2010 році. Здається, що темпераментні південноамериканці просто створені для театру

Фото: AP

Ідея створення в Аргентині власного оперного театру з'явилася в середині XIX століття, відразу після драматичних подій 1852-53 років: тоді був повалений диктаторський режим, і країна стала президентською республікою. Незабаром з'ясувалося, що в одному тільки Буенос-Айресі в 1854 році на різних сценах були здійснені 53 оперні постановки! При цьому всі вони пройшли або на закритих сценах гасієнди місцевої знаті, або на імпровізованих підмостках, влаштованих любителями мистецтва.

Найперший аргентинський оперний театр був закладений в 1856 році, а відкритий лише через рік, 27 квітня 1857 року постановкою опери Джузеппе Верді "Травіата". Її європейська прем'єра відбулася всього лише чотирма роками раніше - в 1853. Проект будівлі театру був створений аргентинським інженером Карлосом Пелегріні (між іншим, батьком майбутнього президента країни). Однак театр, вміщав майже дві з половиною тисячі глядачів, проіснував лише 30 років.

До 80-х років XIX століття стало ясно, що аргентинської опері потрібно більш зручне і сучасне приміщення. Щоб виручити грошей на будівництво нового театру, стару будівлю опери було продано Національному банку Аргентини, і до наших днів ця споруда не дожила.

Читайте також: Стіни "Ла Скала" пам'ятають кориду

Нинішня будівля Театру Колон було закладено в 1889 році. Авторами його проекту стали відомі архітектори Вітторіо Меано і Франческо Тамбуріні. Нова будівля опери мало стати символом нового Буенос-Айреса - міста, який в 1880 році був оголошений столицею Аргентини і після цього почав дуже швидко зростати і розвиватися. Але при всій важливості проекту, будівництво йшло дуже повільно.

Фото: AP

Зведення театру Колон супроводжувалося постійними бюрократичними затримками; незабаром після початку робіт померли обоє архітектора, а потім помер і бізнесмен Анджело Феррарі, який надавав будівництву значну фінансову підтримку. В результаті будівля головного аргентинського театру було завершено лише в 1908 році завдяки зусиллям архітектора Хуліо Дормаль, який дещо змінив його пристрій і заново спроектував внутрішню обробку опери.

Часто кажуть, що архітектурний вигляд театру Колон є спадщиною культурної експансії, своєрідним подарунком Старого Світу - Нового. Тут гармонійно поєднуються італійський ренесанс з елементами французької архітектури, проте зовнішній вигляд театру відходить на другий план, лише варто увійти всередину.

Інтер'єри театру Колон багато прикрашені: є тут і класичні колони, і мармурові сходи, а склепіння будівлі оброблені сухозлітним золотом. Одне з приміщень так і називається: "Золотий салон" (Salon de Оrо), тут все буквально потопає в райдужних переливах кришталевих люстр і сяйві розкішної золотої обробки. У фойє нового театру були встановлені бюсти видатних композиторів: Бетховена, Белліні, Бізе, Вагнера, Верді, Гуно, Моцарта і Россіні.

Зал опери також вражає уяву. В його оздобленні домінують позолота і пурпурний оксамит, а під куполом, розписаним аргентинським художником Раулем Сольді, знаходиться грандіозна кришталева люстра. Незважаючи на те, що зал розрахований на 2500 сидячих і 1000 стоячих місць, в партері розташовуються лише 632 крісла. В такому розташуванні є свій сенс: дами в пишних вечірніх нарядах можуть спокійно пройти між рядами, не змушуючи вставати вже сидять глядачів. Ложі і балкони в театрі Колон розташовані сім'ю ярусами, а самий верхній носить символічну назву "Рай" (El Paraiso).