Концепт реконструкції ботанічного саду обговорили в Алмати

В Алмати пройшли обговорення майбутньої реконструкції головного ботанічного саду , Повідомляє кореспондент Tengrinews.kz .

У зустрічі взяли участь громадська рада міста, представники акімату, керівництво самого ботсаду, представники Фонду Булата Утемуратова і громадськість міста. Учасники зустрічі неодноразово наголошували, що даний захід не є громадськими слуханнями - виключно обговоренням на етапі роботи над проектом для збору необхідних зауважень і пропозицій від городян.

Асет Масабаев, керівник управління природних ресурсів міста, зазначив, що до кінця року ботанічний сад перейде у власність міста. Однак статус "особливо території природного значення" залишиться незмінним. Крім того, акимат буде нести відповідальність за співфінансування тільки громадських зон саду, не зачіпаючи території, що знаходяться у веденні профільного міністерства.

"Якихось інших видів підприємницької діяльності на території саду здійснюватися не буде", - підкреслив Асет Масабаев.

Директор Інституту ботаніки і фітоінтродукціі Гульнара Сітпаева провела короткий екскурс в історію Алматинської ботсаду і зазначила, що територія ніколи не піддавалася будь-якої реконструкції.

"Головний ботанічний сад був організований в 1932 році як ботанічний сектор. На сьогоднішній день територія саду становить 103,6 гектара. Базове фінансування на три ботанічні сади (алматинский знаходиться в одній структурі з ще двома обласними) - 123 мільйони тенге. Субсидій на проведення капітального ремонту ніколи не виділялося ", - зазначила Сітпаева.

Фонд Булата Утемуратова виступив ініціатором проекту реконструкції. Меценати готові надати грант на суму до 15 мільйонів доларів (5,1 мільярда гривень). Термін реалізації проекту - до кінця 2019 року.

Марат Айтмагамбетов, директор Фонду Булата Утемуратова, ще раз підкреслив, що головний принцип майбутньої реконструкції - не нашкодити.

"Ми хочемо зберегти цілісність ботанічного саду, - зазначив Айтмагамбетов. - Ми не будемо чіпати експозиційний фонд. Лише хочемо оновити інфраструктуру. Щоб ботсад став зручним і доступним для всіх городян".

Однією з головних проблем ботанічного саду на сьогоднішній момент є деградація всіх систем водопостачання. Для вирішення цієї ситуації в проекті передбачено створення забірного шлюзу з річки Керенкулак, а також розвідка на предмет наявності підземних вод, які можна було б вивести через свердловини на поверхню. Крім того, в незадовільному стані знаходиться вся супутня інфраструктура - пішохідні стежки занедбані, паркани місцями зруйновані, тепличний комплекс вимагає величезних коштів для реконструкції, каскадний водойму не працює вже 20 років, відсутня будь-яка інфраструктура для відвідувачів.

За концепцією реконструкції планується спорудження легких вхідних груп, де будуть розташовуватися каси, турнікети і сувенірні лавки. Також це єдине місце, де буде організовано продаж напоїв.

"На території самого саду ніяких пунктів продажу чого-небудь не буде", - зазначив Асет Масабаев.

Чимало запитань у присутніх викликало питання організації парковок особистого транспорту на території ботанічного саду. За словами і представника фонду і представника акімату, парковок на території не буде.

Як, втім, і вздовж вулиці Тімірязєва. Варіант організації паркувального майданчика з боку "Атакент" також не розглядається, тому що там незабаром з'явиться ще один парк. Однак у проекті є створення з боку проспекту Аль-Фарабі дороги-дублера, призначеної для висадки пасажирів перед новим входом в сад. Недолік вхідних груп відзначає як керівництво саду, так і чимала частина алматинцев - частих гостей саду.

За проектом, з південного боку, де сад примикає до території КазГУ-града, буде організована вхідна група з новою експозиційної зоною. Вхідна група з боку "Атакент" поки під питанням.

Ще одне важливе питання підняли археологи - в північно-західній частині ботанічного саду зараз йде дослідження недавно знайдених слідів городища. Якщо інститут археології дасть висновок, що воно являє історичну цінність, це може внести свої коригування в загальний концепт реконструкції .