Осінь на картинах художників: Ісаака Левітана, Бориса Кустодієва, Ісаака Бродського та інших.

В ремя світлого смутку і тихої радості. Рідкісний випадок буйства фарб в середній смузі для художника - привід додати на полотно теплі тони. Червоне листя горобини, яскраво-жовті - берези, золотисто-жовті липові і жовто-коричневі дубові. Навіть модрина восени піддається загальному настрою і горить канарковим кольором на тлі синього неба. Якщо пощастить і золота осінь видасться погожої і лагідною. Розглядаємо картини про самому романтичному пори року разом з Наталією Летникова. В ремя світлого смутку і тихої радості

Ісаак Левітан. Золота осінь. 1895. ГТГ

Полотно з «мажорній серії» Ісаака Левітана . «Мене пристрасно потягнуло працювати, захопився я, і ось уже тиждень, як я з дня в день не відривати від полотна ...» - писав художник своєму другові Василю Поленову , Працюючи над осіннім полотном. Побачив пашить жовтим і ледь віддає зеленню пейзаж живописець в Тверській губернії на березі річки зіщулився неподалік від садиби Гірка, де мав серцевий інтерес. Чи не тому його «Золота осінь» наче усмішка природи. Найяскравіша з сотні осінніх картин Левітана.

Станіслав Жуковський. Осінь. Веранда. 1911. ГРМ

Затишний куточок заміського будинку, де можна опинитися з осіннім парком «очі в очі». До верхівки ялини, здається, можна дістати рукою і при бажанні зірвати з берізки он той лимонно-жовтий лист. Побачити горизонт і, вдихнувши прохолодне чисте повітря, опуститися на лаву під ковзаючі промені осіннього сонця. Станіслав Жуковський ніжно любив осінь і старовинні російські садиби . Століття тому зібраний букет анітрохи не втратив своїх яскравих фарб і лише підкреслює осіннє єднання - мешканців будинку і його оточення.

Борис Кустодієв. Осінь в провінції. Чаювання. 1926. ГТГ

Купчихи в осінньому інтер'єрі. улюблену тему Борис Кустодієв розбавив теплими фарбами. Вогненно-червоні клени і жовтіє сад у провінційних будиночків роблять осінь особливо затишною. Те саме бабине літо, яке на час примиряє з красивими, але, на жаль, неминуче облітає листя. У прозорому повітрі витає аромат листя, кавуна і свіжого хліба з маленькою булочної. І вже, звичайно, ніяка осінь не страшна, якщо поблизу Кіт . укупі з самоваром .

Ілля Остроухов. Золота осінь. 1886. ГТГ

Навіяно перебуванням в Абрамцево . Будучи в гостях у Сави Мамонтова, художник Ілля Остроухов вдосталь гуляв по околицях. Вигадливі дерева присадибної парку, одягнені в жовте золото, змусили взятися за пензель. Творча атмосфера садиби або ж осінній настрій зробили свою справу - перший же пейзаж Остроухова купив Павло Третьяков. «Пейзаж настрою» дзвенить тишею, яку порушує лише скрекіт сорок. До слова, птахи з'явилися на полотні з легкої руки одного художника - Валентина Сєрова .

Ісаак Бродський. Золота осінь. 1913. Музей-квартира І.І. Бродського

Сільські клопоти за яскравим буйством фарб розгледів майбутній представник соцреалізму Ісаак Бродський. Знаменитий своєю ленініаною учень Іллі Рєпіна став вже набагато пізніше, а в 1913 році картинам з революційного життя художник вважав за краще романтичні пейзажі. Обрамлена осіннім листям, немов на долоні, розкинулася село. Живе своїм марного життям - гримить возами, дзвенить голосами. Змінюються лише фарби - від червоного золота, через білий зимовий пейзаж - до буяння зелені і знову до позолоті.

Петро Петровичев. Нескучний сад. Осінь. 1905. Приватні збори

Пронизаний яскравим сонцем куточок Ненудного саду і справді виглядає в погожий осінній день не нудним. Хоч з руху в пустельному парку лише повільні води річки і довгі сірі тіні, якими керує сонце. Про те, що парк живемо, своїм виглядом повідомляє будинок на пагорбі. І зовсім не скажеш, що це частина гучної Москви. Художник Петро Петровичев прийшов в столицю з Ярославської губернії пішки - щоб вчитися живопису у Левітана і писати Кусково, Кузьминки, Нескучний сад ... Знайти усамітнення в столичному місті майстру ліричного пейзажу сто років тому було набагато простіше.

Костянтин Сомов. Версальський парк восени. 1898. ГРМ

Центр Москви або королівський парк під Парижем. Золота осінь хороша в будь-якому містечку, де листя на догоду осені змінює свій колір. Нова картинка день у день - як спектр відтінків. Знай заважай на палітрі: лляної, діжон, гірчичний ... І ось уже алея оповиті іржею, і колір тосканського сонця затьмарює паризька смуток. Але полотно збереже «казковий чертог, всім відкритий для огляду» ... Ніби не залишилися до зимового спокою лічені дні. І палати листі, і синіти неба, не знаючи осінніх вітрів і прийдешньої холоднечі.