Ольга Олександрівна Спесивцева біографія

Країна: Росія , СРСР , США

Категорія: мистецтво

Знак зодіаку: рак

Дата народження: 18 Июля 1895р.

Дата Смерть: 16 вересня 1991р. (96 років)

Біографія додана 14 Сентября 2013 р.

Ольга Олександрівна Спесивцева - російська балерина, одна з кращих Жизель 20 століття.

Ольга Спесивцева народилася 18 липня (6 липня за старим стилем) 1895 року, в Ростові-на-Дону. Батько був провінційним театральним актором. У сім'ї, крім Ольги, було ще четверо дітей. Коли Ользі виповнилося шість років, батько помер від туберкульозу, залишивши без засобів до існування всю свою велику сім'ю. Мама Устина Марківна, не в силах прогодувати всіх, змушена була віддати в дитячий притулок при будинку ветеранів сцени трьох старших дітей: Анатолія, Зінаїду і Ольгу. Туди брали дітей - акторських сиріт на повне утримання. Всі троє пізніше були прийняті в Санкт-Петербурзьке театральне училище.

У 1913 році Оля закінчила Петербурзьке театральне училище по класу Клавдії Михайлівни Кулічевской. Удосконалювалася у Катерини Оттовна Вазем, Агрипини Яківни Ваганової. У 1916-1917 роках він неодноразово гастролювала з «Російським балетом Дягілєва» в США. З 1918 року вона була провідною танцівницею, з 1920 - прима-балерина Маріїнського театру. Розлучившись з театральним і літературним критиком Якимом Львовичем Волинським, вже після Жовтневого перевороту вийшла заміж за великого радянського чекіста, але після його загибелі в 1923 році емігрувала спочатку до Франції, потім до Сполучених Штатів Америки, де й осіла. У 1924-1932 була провідною запрошеної балериною Паризької Опери. Її партнерами били Вацлав Фомич Ніжинський, а також Серж Лифар, Антон Долін (обидва написали книги про її трагічну долю). Була офіційною дружиною російсько-французького танцівника і педагога Бориса Князєва. Останнє її виступ Ольги Спесивцевої в Парижі відбулося в 1939 році.

У 1943 році, майже в кінці її виконавської кар'єри, загострено стали проявлятися давно давали про себе знати симптоми психічного захворювання. Наступні 20 років (до 1963) вона провела в психіатричній лікарні, але одужала, пам'ять відновилася. Останні роки, а долею їй було відпущено майже сто років, жила в пансіоні на фермі Толстовського фонду (поблизу Нью-Йорка), створеного молодшою ​​дочкою письменника Льва Миколайовича Толстого Олександрою Львівна Толстой.

«Між мрією і дійсністю»

Ольга Спесивцева за зовнішніми даними була ідеалом романтичної балерини. Висока, струнка, з красивим обличчям і великими сумними очима, подовженими пропорціями тіла і стрункими ногами з величезним піднесенням. Але в душі цієї аполлоновской за зовнішнім виглядом балерини вирував шалений діоніссійскій вогонь. Наділена загостреним сприйняттям світу, вона, безсумнівно, була балериною бурхливого 20 століття. Їй були близькі багато пошуки експресіоністів. Танець Спесивцевої в класичних балетах - втілення краси, але позбавленої гармонії і спокою. Недарма її Одетта була Лебедем, а скоріше альбатросом, якому заважають занадто довгі крила.

Її Жизель (це найзнаменитіша її партія) зводила з розуму не стільки зрада, скільки позбавлений гармонії божевільний світ, в якому красі немає місця. Вона виходила на сцену, подібно до того як інші йдуть в собор. Спесивцева обожнював, увічнивши в своїх рецензіях літературний критик і мистецтвознавець, балетовед Яким Львович Волинський. «Коли я побачив Ганну Павлівну Павлову, то подумав, що вона - моя Тальоні. Але Спесивцева була тонше і чистіше Павлової », - згадував Сергій Павлович Дягілєв. А Лифар відзначав, що вона завжди жила «між мрією і дійсністю».

Класична балерина по суті свого обдарування, вона станцювала Одетту-Оділлію в «Лебединому озері», Есмеральду і Жизель в однойменних балетах, Нікію в «Баядерці», Аврору в «Сплячої красуні», Аспіччію в «Дочки фараона» і ін. Уже в Парижі вона освоїла і сучасний репертуар - виконала партію Кішки в однойменному балеті Джорджа Баланчина, Соломію в «Трагедії Соломії» Н. Гуерра, соло в «Святковому вечорі» Л. Стаатс, головні партії в «Творіння Прометея», «Бахуса і Аріадну» Лифаря, проявляючи в них свою «безтілесну екзальтацію».

Трагічну долю і творчості Спесивцевої присвячені документальні та художні фільми ( «Манія Жизелі», 1995). У відеофільмі «Жизелі світу» були використані кінофрагменти з танцями Спесивцевої з першої дії балету. Вона також є героїнею балету сучасного балетмейстера Бориса Яковича Ейфмана «Червона Жизель».

Ольга Олександрівна Спесивцева померла 16 вересня 1991 року, в штаті Нью-Йорк.

Рекомендований контент: