«Бабель» рекомендує: Середня Азія в середні віки - ISRAELI CULTURE

Павло Зальцман, «Середня Азія в середні віки»

Дуже правильно відбувається знайомство з текстами Павла Зальцмана - приголомшливого художника Дуже правильно відбувається знайомство з текстами Павла Зальцмана - приголомшливого художника. Спочатку великий роман «Щенята» - думаю, найкраща його книга, потім - через розрізнені розповіді і вірші, блокадні і не тільки, - щоденники, і ось тепер незакінчений роман «Середня Азія в середні віки».

«Щенята» давали зрозуміти про те, що в російській літературі першої половини ХХ століття існував неймовірний автор, про який ми нічого не знали - його тексти не публікувались, та й про них і не зн ал майже ніхто, Зальцман все життя писав «у стіл », справедливо вважаючи, що опублікувати написане не зможе ніколи.

У «Щенята» авторський стиль Зальцмана доведений до абсолюту - двойничество, говоріння від першої особи за будь-якого персонажів, перенаселеність, той самий магічний реалізм, назавжди пов'язаний з ім'ям Маркеса і, в даному випадку, не має до латиноамериканського генію ніякого відношення. Коли я читав «Цуценят», в якісь моменти мені здавалося, що я маю справу з ожившими картинами Філонова, вчителі Зальцмана у живопису. Потім настала черга щоденників, які занурили нас у побут Зальцмана, в його життя - не придуману, але справжню, густо замішану на супроводжувала першу половину ХХ століття трагедії - Громадянська війна, голод, блокада, евакуація в Середню Азію. Але і з щоденникових записів проривався голос то Зальцмана-літератора, коли той описував свої сни або раптом збивався на майже автоматичне письмо, то Зальцмана-дослідника, багато читає і фіксуючого в пам'яті прочитане - і важливі деталі реальності, на яку він все-таки дивиться очима художника.

Незавершений роман «Середня Азія в середні віки» - книга, як ніби об'єднує знання про Середньої Азії, отримані Зальцманом в евакуації і під час середньоазіатської роботи з «Ленфільм» до і після війни, рефлексії і пережите, обов'язкові сни і поезія в прозі, і знову - двойничество, говоріння від першої особи, перенаселеність, часом навіть надмірність. І тут важливо розуміти, що роман Зальцмана - не справжня орієнтальна проза (можна слово «орієнталізм» застосовувати до прози про Середньої Азії?). Це, скоріше, гра, віртуозно досконала спроба проникнення в чужу (чужу) культуру, спроба не підлаштуватися під неї, але саме прийняти її, ледь не переродившись. Це книга, яку неможливо читати без докладних, майже до кожного слова, коментарів (і, до речі, ця книга супроводжена коментарями найвищого рівня, додаткові матеріали тут мають окремої літературної цінності), і все одно часто складно встежити за сюжетом. Хоча він, по суті, простий - любов, війна, віра. Але якісь моменти сюжет стає неважливим - просто поринаєш в текст як в воду, і віддаєшся у владу течією.

Книжковий магазин " Бабель »(Yona HaNavi st., 46, Tel-Aviv)

Можна слово «орієнталізм» застосовувати до прози про Середньої Азії?