ПОП-АРТ в живопису

2. Зародження поп-арту
  3. Поп-арт в Америці

Написав статтю: Opanasenko

ПОП-АРТ від англ. popular art - загальнодоступне, популярне мистецтво - напрям у мистецтві к. 1950-х - н. 1970-х. Виникло як опозиція безпредметного абстракціонізму і знаменувало звернення до концепції нового авангардизму.

Представники поп-арту оголосили свою мету - «повернення до реальності», проте, реальності яка вже опосередкована мас-медіа.

Джерелами їх наснаги були: реклама, глянсові журнали, телебачення, фотографія і упаковка. Напрямок поп-арту повернуло предмет в мистецтво. Однак, це не був предмет, який опоетизував художнім баченням, а предмет, який пов'язаний з сучасної індустріальної культурою, особливо, з сучасними формами інформації (кінематограф, телебачення, друк).

Останні технічні прийоми, які були запозичені з промислової реклами і дизайну: фотодрук, включення реальних предметів, використання діапроектор, сприяли «знеособлення» персональної творчої манери художника і «розкриття естетичної цінності» примірників масової продукції.

Зародився поп-арт в Англії.

Французькі та американські художники досягли найбільшої популярності. У Німеччині, Італії і навіть в СРСР, який в той період був відділений від іншого світу «залізною завісою», з'явилися подібні напрямки.

Художники поп-арту

Алекс Кац, Андре Дерен, Анрі де Тулуз-Лотрек, Анри Мартен, Анрі Матісс, Анрі Едмон Крос, Вінсент Ван Гог, Гвен Джон, Гюстав Луазо, Джаспер Джонс, Жорж леми, Жорж Лякомб, Жорж Сера, Ігор Грабар, Йожеф Ріпль- Рона, Каміль Піссарро, Костянтин Малеас, Константінос Партеніс, Максим Мофра, Моіс Кіслінг, Моріс де Вламінк, Моріс Дені, Моріс Прендергаст, Моріс Утрилло, Петро Кончаловський, Панаіотіс Тетсіс, Поль Гоген, Поль Сезанн, Поль Серюзье, Поль Синьяк.

Зародження поп-арту

Кілька художників, критиків і архітекторів при Інституті сучасного мистецтва в Лондоні в 1952году утворили «Незалежну групу», яка вивчала міську народну культуру і сучасні технології.

Художники Едуард Паолоцці і Річард Гамільтон стали вивчати «іміджі» масового мистецтва. Феномен «масової культури» використовував різні способи досліджень - від лінгвістичного до психологічного.

Дослідження проводили на основі американської культури. Члени групи відчували змішані почуття захоплення і іронії. Едуард Паолоцці і Річард Гамільтон створили композиції-колажі в найбільшою мірою з популярних тем реклами і друку нових промислових виробів.

Критик Лоуренс Аллоуей, член цієї групи, запропонував термін «поп-арт» для вираження нового явища живопису.

У Лондоні в 1956 році відбулася виставка «Це - завтра», в якій були представлені фотографії кінозірок Голлівуду і кадрів з фільмів, які збільшували до розміру кіноекрана.

По завершенню виставки до групи приєдналися випускники Коледжу витончених мистецтв: Рональд Китай, Пітер Блейк, Девід Хокні та інші.

Художники послідовно перетворювалися з інтелектуалів-дослідників в апологетів масової культури, проповідників нової естетики і нового способу життя, який заснований на анархічному ідеалі свободи, новому принципі моралі і рок-музиці: П.Блейк оформляв альбом Бітлз 1967 р Клуб самотніх сердець сержанта Пеппера, а обкладинку Білого альбому (1968) створив Р.Гамільтон.

Поп-арт в Америці

Ідеологія рівноправних можливостей і товарний фетишизм в США привели до того, що кінець 1950 років поп-арт набув широкого просування в американському мистецтві. Міжнародна популярність поп-арту прийшла завдяки художникам як Рой Ліхтенштейн, Роберт Раушенберг, Джеспер Джонс, Том Весселман, Джеймс Розенквіст, Енді Уорхол і Клаас Олденбург.

Енді

Банка супу «Кемпбелл», Енді Уорхол

Мерилін Монро, Енді Уорхол

Художники реабілітували світ краси банального, в їхніх творах простежується гордість тим, що торгівля Америки створила такі товари, які завжди дешеві, гарні, однаково доступний. Їхнє мистецтво - це пам'ятник товарам і соціальної рівності, адже коли ми вживаємо продукт, ми ідентифікуємо себе з будь-яким іншим споживачем цього продукту.

При такому різному підході загальним було те, що перейнятий «імідж» масової культури вміщався в інший контекст, змінював масштаб, матеріал, оголював технічний метод або прийом, виявлялися інформаційні перешкоди. У зв'язку з цим початковий образ іронічно перетлумачує і дивно перетворювався.