Тут гостював Дюма: садибу XIX століття в Басманному районі визнали пам'яткою архітектури

Міську садибу XIX століття, розташовану за адресою: Нова Басманная вулиця, будинок 16, будови 1 і 2, визнали пам'яткою архітектури. До реєстру об'єктів культурної спадщини регіонального значення включили двоповерховий кам'яний будинок з мезоніном, одноповерховий цегляний флігель, а також фрагмент огорожі з чотирьох кам'яних стовпів і металевої решітки. Головне будівля була побудована в 1815-м на місці знищених пожежею 1812 року дерев'яних житлових будівель.

У 1858-му в будинку на Новій Басманний гостював знаменитий французький письменник Олександр Дюма (батько). По дорозі на Кавказ він відвідував живе там поетесу Євдокію Ростопчина, яка тяжко хворіла перед смертю. Це та інші подорожі лягли в основу книги Дюма «Колійні враження. В Росії".

Поетеса була невісткою графині Катерини Ростопчина, яка володіла садибою з 1850 року. У 1860-му будинок з флігелем і хозпостройками перейшов у власність таємного радника Сергію Шереметєва.

«Сучасний вигляд садиба придбала в 1870 році, коли її власником став Нарвский купець Іван (Йоган) Павлович Прові. На його замовлення архітектор Роберт Гедіке повністю перебудував як головний будинок, так і флігель з огорожею. Кам'яний будинок архітектор виконав у стилі еклектики, який був дуже популярний в Росії з останнього десятиліття XIХ століття аж до початку Першої світової війни. Під час реконструкції Гедіке надстроил мезонін над центральною частиною будівлі. Фасади будинку він виділив імітують колони пілястрами, а стіни оформив рельєфною облицюванням - грубим рустом "під шубу" », - розповів керівник Департаменту культурної спадщини міста Москви Олексій Ємельянов .

Вікна цокольного поверху Гедіке обрамити лиштвами з чорного мармуру. Їм же оброблений фундамент цоколя. На другому поверсі віконні прорізи декоровані прямокутними сандриками, а центральне вікно прикрашене фігурної ліпниною.

Під вікнами другого поверху розташовуються декоративні фільонки з невеликими ліпними вінками. Між другим поверхом і мезоніном також можна побачити пояс з прямокутних фільонок. Карнизи бічних частин фасаду декоровані невеликими прямокутними виступами-зубчиками, так званими дентікуламі. Всі скульптурні елементи фасадів були виготовлені в петербурзькій майстерні скульптора Олександра Опекушина і збереглися в хорошому стані до наших днів.

«Статус регіонального об'єкта культурної спадщини забезпечив історичним будівлям охорону держави. Будь-які ремонтні або реставраційні роботи тут тепер будуть проводитися тільки під контролем і після узгодження з міським Департаментом культурної спадщини. Будинок з флігелем і огорожею заборонено зносити, а їх історичний вигляд не можна порушувати », - підкреслив глава Мосгорнаследія.

Робота по збереженню і відновленню пам'яток архітектури в столиці ведеться постійно. Список об'єктів культурної спадщини регулярно поповнюється: тільки за останні сім років охоронний статус отримали близько 700 будівель. З них понад 370 - це виявлені об'єкти культурної спадщини, а близько 325 - об'єкти культурної спадщини як федерального, так і регіонального значення.

Наприклад, в серпні об'єктом культурної спадщини регіонального значення визнали прибутковий будинок сім'ї Бочарових , Побудований на початку XX століття на Гоголівській бульварі. Це чотириповерхова цегляна будівля, зведена за проектом архітектора Льва Кекушева - відомого російського майстра, який працював в стилі модерн.