Історизм і англійський стиль: музична школа на Великій Якиманці визнана пам'яткою

Дитячу музичну школу імені Р.М. Глієра, побудовану в 1906 році, визнали об'єктом культурної спадщини регіонального значення. Кам'яне чотириповерхова будівля з цокольним приміщеннями та мансардного надбудовою знаходиться за адресою: вулиця Велика Якиманка, будинок 29. Воно побудоване в стилі історизму з запозиченням елементів з англійської архітектури - трикутними фронтонами, вінчаючими будівлю, і здвоєними в деяких місцях великими вікнами.

«Фасад будівлі з боку Великої Якиманка асиметричний за рахунок виступу - ризалита, розташованого поруч з проїзною аркою. Сам виступ завершується невеликою башточкою, а вікна другого поверху в цьому місці здвоєні. Мансардний поверх декорований невеликими багатопрофільними трикутниками з обрамленням. При цьому фасад з боку 2-го Хвостова провулка симетричний, з вікнами різного розміру на різних поверхах. Так, на цокольному і першому поверхах тут передбачені невеликі вікна, тоді як на верхніх поверхах архітектор передбачив просторі прямокутні вікна. Декоративні елементи фасадів будівлі поштукатурені і поєднуються з червоною цегляною кладкою », - розповів керівник Департаменту культурної спадщини міста Москви Олексій Ємельянов .

Спочатку в цьому будинку розташовувалося Друге московське міське казенне училище. Музична школа з'явилася тут в 1937 році, у воєнний час навчання в ній було призупинено, однак в 1944 році в стінах будівлі знову почали проводити заняття. Цікаво, що в школі викладали артисти оркестру Великого театру СРСР, наприклад трубач Іван Василевський і флейтист Володимир Цибін. У різний час тут також вчилися багато відомих людей: диригенти Віктор Єлісєєв і Валерій Халілов, композитори Михайло Броннер і Сергій Дмитрієв, співаки В'ячеслав Добринін і Михайло Шуфутинський.

У 1982 році в школі був відкритий клас-музей, присвячений творчості радянського композитора Рейнгольда Глієра. А в 1988 році планування будівлі була повністю змінена на всіх поверхах, крім третього. На цьому поверсі розташовується актовий зал, спроектований самим архітектором будівлі - Олександром Никифоровим.

Олексій Ємельянов зазначив, що в даний час будівля школи знаходиться на реконструкції, первісне планування була практично повністю втрачена. До наших днів збереглася лише одна з сходів. Фасади приховані під сіткою, проте їх структура і декор збереглися і будуть приведені в порядок. При цьому всі ремонтні роботи тут проводяться тільки під контролем Департаменту культурної спадщини та після узгодження з ним. Тепер будівля музичної школи заборонено зносити, не можна і спотворювати його історичний вигляд.

У Москві ведеться регулярна робота по збереженню та відновленню пам'ятників архітектури. Список об'єктів культурної спадщини регулярно поповнюється: тільки за останні сім років охоронний статус отримало близько 700 будівель. З них понад 370 - це виявлені об'єкти культурної спадщини, а близько 325 - об'єкти культурної спадщини як федерального, так і регіонального значення.

Від флігеля до садиби в стилі класицизму: історії московських реставраторів

Наприклад, в серпні об'єктом культурної спадщини регіонального значення визнали прибутковий будинок сім'ї Бочарових, побудований на початку XX століття на Гоголівській бульварі. Це чотириповерхова цегляна будівля, зведена за проектом архітектора Льва Кекушева - відомого російського майстра, що спеціалізується на стилі модерн.

Рейнгольд Глієр - радянський музикант, композитор, диригент. Народився 11 січня 1875 року в Києві, в 1938 році був удостоєний звання «Народний артист СРСР». А в 1946, 1948 і 1950 роках він ставав лауреатом Сталінських премій першого ступеня. Також відомий як автор музики гімну Санкт-Петербурга. Глієр помер 23 червня 1956 року в Москві, похований на Новодівичому кладовищі.