Екскурсії по виставці "Айвазовський. У пошуках ідеалу"

У Кадріоргскій художньому музеї пройдуть екскурсії, присвячені виставці картин мариніста Айвазовського.

У російській мистецтві Іван Айвазовський - один з небагатьох художників, чиє ім'я не потребує представлення, інтерес до якого не згасав з часу його прижиттєвої слави, причому, як з боку широкої публіки, так і дослідників і досвідчених цінителів мистецтва. Його картини з видами моря прикрашають експозиції багатьох художніх музеїв Росії, є і в багатьох зібраннях музеїв та приватних збірок Європи, Азії та Америки. Цікаво, що і ставлення до творчості художника залишилося багато в чому тим же, що було за життя майстра. Для одних Айвазовський неперевершений геній мариністичного живопису, чиї твори приваблюють і зачаровують маестро пензля, емоційністю, піднесеним настроєм і майже відчутних правдоподібністю. Для інших він салонний романтичний академіст, чиновник від мистецтва, який домагався зовнішнього ефекту і створив величезну кількість поверхневих і солоденькі картин.

Звинувачення в повторюваності мотивів Айвазовський сам парирував не раз у своїх листах і спогадах, одне з таких висловлювань записано біографом художника Миколою Кузьміним: «Мені дорікають в повторюваності мотивів; але я навмисне повторюю їх, щоб виправити колишні, помічені іноді тільки мною недоліки. [...] Я ніколи не втомлюючись, поки не доб'юся своєї мети написати картину, сюжет якої виник і носиться переді мною в уяві ». Звідси і назва нашої виставки - «Айвазовський. У пошуках ідеалу ».
У минулому році широко відзначалося 200-річчя з дня народження майстра, в честь ювілею були влаштовані масштабні виставки в Державній Третьяковській галереї, Державному Російському музеї, Феодосійській картинній галереї імені І. К. Айвазовського, Національної картинної галереї Вірменії, Приморської картинної галереї у Владивостоці. Виставка в Кадріоргскій художньому музеї, не претендуючи на подібний розмах, бачиться нам свого роду продовженням цього ряду і являє крім відомих картин Айвазовського, що експонувалися в рамках ювілейних виставок, майже невідомі твори великого мариніста із зібрань Естонії.

«Айвазовський. У пошуках ідеалу »- перша персональна виставка Айвазовського в Естонії. З одного боку, її мета - познайомити публіку з усіма періодами творчості художника від учнівських робіт до творів, написаних в останні роки життя. При цьому знамениті картини доповнені менш відомими сторонами творчості майстра, в тому числі малюнками і акварелями. З іншого боку, куратори хотіли представити публіці і науковому співтовариству великоформатне полотно із зібрання Художнього музею Естонії «Вид на Везувій за день до виверження вулкана». Через поганий стан збереження картина довгий час перебувала в запасниках музею і була недоступна не тільки для публіки, а й для самих співробітників. Її реставрацію зробив і здійснив консерватор живопису Художнього музею Естонії Алар Нурксе.
Екскурсію проводить куратор музею Олександра Муррей.

Експозиція складена з урахуванням нашого бажання показати «нову» картину в контексті творчості Айвазовського, щоб допомогти глядачеві побачити в ній типові для художника елементи, і в той же час зрозуміти її особливість. Плідна співпраця з Державним Російським музеєм (Санкт-Петербург) дозволило включити в експозицію твори Айвазовського починаючи від малюнків і картин, написаних у роки навчання в Імператорської Академії мистецтв, і написаних в Італії картин, до творів зрілого періоду і робіт останніх років життя майстра. .