NEWSru.com :: Поетична заповіт Анни Ахматової виконано: поет буде дивитися на "Хрести"

На протилежному боці Неви знаходяться "Хрести"

Після майже дев'яти років очікування в Санкт-Петербурзі навпроти сумнозвісної в'язниці "Хрести" з'явився пам'ятник Анні Ахматовій. Тим самим нарешті втілено в життя поетичне заповіт поета: "Якщо коли-небудь в цій країні поставити задумають пам'ятник мені ..."

Бронзова скульптура Ахматової розміром близько трьох метрів розміщується на постаменті з монолітного темно-червоного граніту Іріновскій місцезнаходження, на майданчику між будинками №12 і №14 на набережній Робесп'єра. На протилежному боці Неви знаходяться "Хрести".

Місце для установки монумента вказала сама Ахматова: в поемі "Реквієм" вона просить поставити їй пам'ятник "тут, де стояла я триста годин, і де для мене не відкрили засув". Застигла в бронзі Ахматова - пізнавана постать: тендітна, тонка, одухотворена, але в ній приховано від сторонніх очей страждання, ледь помітне в напруженому повороті голови, на розташовані через нього "Хрести", де нудився під слідством син Ахматової Лев Гумільов.

Авторами пам'ятника є архітектор Володимир Реппе і скульптор Галина Додонова. "Я багато чого взяла з міфології і поезії. У фігурі Ахматової укладені і дружина Лота, оглянувшись і застигла, як соляний стовп, і Ізіда, що йде по Нілу в пошуках тіл чоловіка і сина. Я багато читала ахматовське поезію - її героїні теж знайшли своє відображення . У всьому цьому я бачу дуже багато паралелей з біографією Анни Андріївни ", - так описала "Фонтанке.ру" свій задум скульптор.

Як пояснив архітектор Володимир Реппе, цей пам'ятник повинен стати частиною концептуального меморіального комплексу. "На тому березі Неви, на набережній, ми теж передбачаємо встановити камінь з рядками з" Реквієму ". Тоді ця композиційна вісь отримає завершення", - сказав він. Авторська гіпсова модель буде відкрита 25 грудня в коридорі "Хрестів", що веде до тюремного храму.

Навколо пам'ятника вирували неабиякі суперечки, так як вона виявилася на даху підземної парковки. Міська влада заявляють, що місце під пам'ятник виділили ще 9 років тому. Тоді на площі Робесп'єра офіційної стоянки ще не було. "Монумент поставлений на тому місці, де він повинен стояти. А машини у нас всюди. Місто має вирішити ці проблеми. Коли-небудь тут буде дуже симпатично", - говорить Галина Додонова.

До підніжжя скульптури ведуть три гранітні сходи. Навколо встановлять нові лавочки, висадять свіжий газон. Установка пам'ятника зажадала серйозних конструктивних рішень - прямо під землею знаходиться парковка, тому підставу затвердили на палях.

Перший міський конкурс проектів пам'ятника пройшов ще в жовтні 1997 року, і тоді в ньому могли брати участь всі бажаючі скульптори, в тому числі і непрофесійні, пише "Фонтанка.ру" . Пропонувалося декілька місць установки: на розі Ливарного і шпалерно, недалеко від будівлі Федеральної служби безпеки, де раніше розташовувалася в'язниця КДБ, на самій шпалерно вулиці біля будинку 40. Всупереч волі Анни Ахматової розглядалося місце і у Фонтанного будинку.

Рівно через рік після першого конкурсу був проведений другий тур - тільки для професіоналів, на якому було обрано скульптура Галини Дадонову. За минулі роки Галина Дадонова одночасно створювала дві скульптури. Одну - для Шереметьєвського палацу, іншу - для шпалерно.

Володимир Реппе пояснив, чому практично не розглядалася ідея встановлення пам'ятника на набережній безпосередньо у "Хрестів": "І місця там мало - набережна вузька, поруч жвава траса, та й в'язниця нині не та. Сидять в більшості своїй далеко не жертви політичних репресій. Чи не про них говорила Ахматова в своєму "Реквіємі".

Після оголошення переможців до виходу постанови уряду міста пройшло ще довгих 7 років. Тільки в 2005 році проект пам'ятника був остаточно затверджений і знайдений спонсор.

Скульптуру встановили через 40 років після смерті героїні Срібного століття. До сих пір в її рідному місті пам'ять про неї Увічнювалась скульптурами малих форм. Такі "камерні" пам'ятники є у дворах філфаку госунівесітета і Фонтанного Будинки.

Незважаючи на те, що це не перший пам'ятний знак Анну Ахматову в Петербурзі, вперше, мабуть, вдалося висловити масштаб її особистості. Ахматова не тільки героїня Срібного століття і поет, що зберіг велич російської мови, переконана мистецтвознавець з Ермітажу Ера Борисівна Коробова, яка особисто знала Ганну Андріївну.