30 квітня. Міжнародний день джазу

1370202986_18563Перший Міжнародний день джазу (International Jazz Day) пройшов в 2012 році. Про введення нової дати до календаря Генеральна конференція ЮНЕСКО оголосила в листопаді 2011 року.

В якості основної мети цього свята його засновники позначили «підвищення ступеня інформованості міжнародної громадськості про джаз як про силу , що сприяє миру , єдності , діалогу і розширенню контактів між людьми».

В даний час багато громадських організацій , навчальні заклади та приватні особи , а також органи державної влади надають підтримку просуванню джазу. Зараз у них з’являється ще один інструмент для цього — Міжнародний день джазу.

jazz-band-1024x768 Джаз виник наприкінці 19 — початку 20 століття в США як синтез африканської та європейської культур і донині залишається унікальною формою музичного мистецтва , що об’єднує раси і національності та стирає межі між людьми і державами.

fun_03 Генеральний директор ЮНЕСКО Ірина Бокова з нагоди проведення першого Дня джазу зазначила: «Джаз протягом всієї своєї історії завжди був фактором позитивних перетворень , він залишається ним і сьогодні. Ось чому ЮНЕСКО проголосила Міжнародний день джазу. Ця музика , у витоках якої лежить рабство , завжди пристрасно виступала проти всіх форм гноблення. Вона говорить мовою свободи , який має суттєве значення для всіх культур. ЮНЕСКО керується тими ж цілями в своїх зусиллях з наведення мостів діалогу і взаєморозуміння між усіма культурами і суспільствами ».

1241677127_073012Перший день джазу ознаменувався святковою програмою , яка включала в себе живі виступи музикантів , майстер -класи та круглі столи за участю людей , які зробили великий внесок у розвиток цього мистецтва. Передбачається , що подібні заходи проводитимуться і надалі.

До речі , вперше слово « джаз» було згадано в пресі 2 квітня 1912 року. А 8 березня 1929 в Ленінграді пройшла прем’єра вистави « Теаджаз » — перша постановка джаз- оркестру Л.Утьосова . В Україну через політику радянської влади джаз проникав не так активно , як в інших країнах Європи. Але завдяки творчості композитора Б. Весолковского і співака П. Лещенко , в 1920 -і роки про джаз вперше почули і на Батьківщині. Незвичайні пісні музикантів стали розходиться по всій Україні .

145188Цього року старт святкуванню Міжнародного дня джазу — 30 квітня — буде дано в Осаці , Японія , де на протязі всього дня будуть проходити освітні програми , вистави та різноманітні акції за участю численних любителів цього музичного жанру.

Вибір японської Осаки не випадковий — в 1920 -х роках минулого століття місто вважалося « джазовою Меккою ». Серед прославлених японських джазистів — композитор Хатторі Руечі і трубач Нанрі Фуміо , якому знаменитий Луї Армстронг дав прізвисько « Сачмо з Японії ». Осака і донині відіграє важливу роль у розвитку джазу в Японії.